btbilgi

Her gün birçok sosyal medya sitesine ve uygulamasına kişisel bilgilerimizi veriyoruz. Ayrıca büyük sosyal medya sitelerindeki hesaplarımız ile, tonla üçüncü parti web sitesine de kayıt olabiliyoruz. Ama geriye dönüp baktığımızda bu sitelerinin ve araçların çoğunu birkaç seferden fazla kullanmıyoruz. Ama bu siteler bizim bilgimizi devamlı kullanıyorlar. İşte bu durumu biraz da olsa düzeltmek için size bir temizlik aracı önerelim, Deseat.me.

Deseat.me servisi sizin için tüm sosyal medya ve uygulama izlerinizi otomatik olarak silmiyor. Sonuçta hepsi için ayrı ayrı hesaplar ve şifreler yaratıyoruz. Fakat servis size ayrıntılı bir rapor sunup, nerelerde iziniz olduğunu listeliyor ve sizi bu hesaplardan kurtulmak için gerekli kayıt kaldırma sayfalarına yönlendirebiliyor. Böyle bir temizlik sadece bilgilerinizin daha fazla yayılmasını engellemiyor, kişisel güvenliğinizi korumaya da katkıda bulunuyor.

Sosyal medyadaki izinizi silmek istiyorsanız: Deseat.me

Eğer bir Google e-postanız varsa, sistem en başarılı şekilde çalışıyor. Tüm e-posta geçmişinizi tarıyor ve üye olduğunuz tüm sosyal medya, uygulama ve web sitesi listesini size veriyor. Böylece ne kadar çok gereksiz yere kaydolduğumuzu görebiliyoruz. Ayrıca bazı sosyal medya hesaplarını silmek pek çetrefilli işlemler gerektirebiliyor, Deseat.me servisi size bu hesapları silme yolunda yönlendirmelerle de yardımcı oluyor. Ve bunları yapabilmek için Google OAuth protokolünü kullandığı için, şifrenize sahip olup hesabınız üzerinde casusluk da yapmıyor.

Arada bir sosyal hesaplarınızda yapacağınız bir bahar temizliği sizi rahatlatabilir ve hatta daha mutlu biri yapabilir. Bunu biz değil, The Guardian’ın binlerce genç üzerinde yaptığı anket sonucu söylüyor. Denemesi size kalmış…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.