btbilgi

Sosyal medya devi Facebook, kullanıcı deneyimlerini iyileştirmenin ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyor. Kıran kırana bir rekabetin yaşandığı sosyal medya sektöründe, kullanıcı kaybetmemek en az yeni kullanıcı kazanmak kadar önemli. Geçenlerde Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş’dan, firmanın geliştirdiği ve kullandığı yeni teknolojiler hakkında bilgiler edinmiştik.

Firma bu amaçla bünyesinde çeşitli yeni teknolojilere yer veriyor, yapay zeka da bunlardan biri. Facebook yeni ürün ve hizmetler yaratırken yapay zekanın sağladığı önsezi ve veri analizini kullanıyor. Bu sayede altyapıda değişikliklere gidip, çeşitli hizmetleri hayata geçirmeden önce sanal ortamda deneyebiliyor. Altyapıdaki iyileştirmeler için de  FBLearnerFlow, AutoML ve Lumos gibi araçlar kullanıyorlar. Bunlar sayesinde yapay zekadan hiç anlamayan çalışanlar bile istedikleri testleri ve araştırmaları yapabiliyor.

Firma dahilinde yapay zekanın pratik kullanım alanlarından biri, duvarımızdaki bizi daha fazla ilgilendiren post’ları ön plana çıkartma. Bir diğeri belli bir tablonun artistik yapısını öğrenip, bunu istediğimiz bir videoya uygulayabilme (aşağıdaki videoda bir örneği var). Normalde çok uzun sürecek bu işlem, yapay zeka uygulaması ile 100 kat hızlanmış ve kullanıcılara sunulabilir hale gelmiş. Başka bir kullanım yolu ise fotoğraf ve videolarımıza bakarak, ne zaman gülümsediğimizi anlayıp o fotoya uygun bir otomatik mesaj (“Heyyo!” veya “Harika!” gibi) atayabilme.

Kaynak: Facebook
Kaynak: Facebook

Yapay zekanın farklı noktalarda kullanımı, Facebook’un bize sunduğu ürünlerde iyileştirmelere yardım ediyor demiştik. Mesela konuşma tanıma altyapısı iyileşirse gelecekte sanal ortamdaki çizgi avatarlarımızın daha düzgün konuşması, ağızlarının daha doğru oynaması mümkün olacak. Ayrıca makine öğrenme sayesinde ileride uygulamalarımıza sadece konuşarak mesaj yazdırabileceğiz, veya sesli komutları daha eksiksiz anlamaları sözkonusu olacak.

Foto tarama ve analiz etme de ileride bize sunulacak yeni hizmetlerde işe yarayacak becerilerden biri. Mesela yapay zeka bir pizza fotosuna bakıp, o pizzanın vejeteryanlar için uygun olup olmadığını söyleyebilir mi? Biz fotodaki pizzanın etli olduğunu anında farkedip bu kararı verebiliriz. Ama yapay zekanın pizza üzerindeki eti ayrıştırması, tanımlaması ve etin vejetaryanlara uygun olmadığına karar vermesi gerekiyor.

Facebook kullanıcı deneyimini yapay zeka ile geliştiriyor
Kaynak: Facebook

Başka bir örnek olarak, masanın tam ucunda yarım duran bir şişenin her an düşeceğini biz bir insan olarak hiç düşünmeden biliriz. Çünkü küçükken büyük ihtimalle masanın kenarından birşeyleri düşürmüşüzdür, bu da deneyim olarak hafızamıza kazınmıştır. Ama yapay zekanın o şişenin düşeceğini bilmesi, ancak belli şeyleri (yerçekimi, plastik şişenin ağırlığı, içindekinin su olduğu, suyun akışkan olduğu, içi su dolu bir şişe masanın çok ucunda durursa dengesinin bozulacağı, o zaman aşağıya düşeceği ve tabi ki “aşağı” kavramının ne olduğu gibi tonla bilgi) öğrendiği ve aralarındaki ilişkiyi kurduğu anda mümkün olacak.

Facebook kullanıcı deneyimini yapay zeka ile geliştiriyor
Kaynak: Facebook

Makineler daha fazla öğrendikçe ve yapay zekalar daha “zeki” hale geldikçe işimize daha çok yarayacaklar. Ama belki de daha fazla öğrendikçe, gelecekte olabilecek şeyleri tahmin etmeye başlayabilirler. İşte Facebook o anda elinde, tüm kullanıcılarının neyi seveceklerini, neyden hoşlanacaklarını ve hangi içeriği tercih edeceklerini önceden tahmin edebilen dev bir kristal küreye sahip olacak. O kristal küre ile ne yapacaklarını da bize zaman gösterecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.