btbilgi

Öyle bir çalışma ortamı düşünün ki aynı katta bir tarafta kediler bir tarafta köpekler barış içinde yaşıyor. Şirketin sahip olduğu hayvanların yanı sıra çalışanlar da evcil hayvanlarını iş yerine getirebiliyor. Bu ve benzeri bir çok çalışan motivasyonunu artıran uygulaması ile Ekol Lojistik, insan kaynakları yönetiminde proaktif bir bakış açısına sahip.

Türkiye’nin en hızlı büyüyen lojistik firmalarından Ekol, 2 senedir kadın çalışan oranını en fazla artıran şirket konumunda. One Ekol programı ile kurumsal kültürünü tüm çalışanlara taşıyan Ekol Lojistik, Y ve Z kuşağı için de uygun çalışma ortamları yaratıyor. Ekol’de yenilikçi insan kaynakları uygulamaları ile kendisinden söz ettiren ve Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’sunun arasında yer alan Osman Ünal ile konuştuk.

Şirketinizde kaç çalışan var?
2 bin’i yurt dışında olmak üzere 6 bin 500 çalışanımız var. Toplam 14 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Türkiye’de çalışanlarımızın yaklaşık yüzde 75’i mavi yakalı, yüzde 25’i beyaz yakalı.

Çalışan bağlılığını sağlamak için neler yapıyorsunuz?
Ekol Lojistik bünyesinde 29 ayrı dil konuşan çalışanlar ile birlikteyiz. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tek bir kurum dili ve kültürü belirleyerek her çalışanımıza aynı değeri hissettirmek istedik. One Ekol projesi ile tüm dünyadaki çalışan ağımızı tek bir çatı altında topladık. Tüm çalışanlarımıza ulaşmak ve onların kurumsal kültürdeki ortak değerlerine dokunmak için her ülkeden değer elçilerimiz ile bir iletişim ağı oluşturduk.

Her ay sonu One Ekol meeting adı altında Yönetim Kurulu Başkanımızın tüm çalışanlarımıza seslendiği yarım saatlik video konferans düzenliyoruz.

Bağlılığı sağlamak için çalışanlarımızı bütün kararların içine katıyoruz. Çalışanlarımız çocuk sahibi olduklarında bebekler için hediye kiti gönderiyoruz. Evlenenlere evlilik kiti gönderiyoruz. Doğum günlerinde hediye veriyoruz. Çevre gününde tüm çalışanlarımıza tohum kalem veriyoruz. Büyük maddi ödüllerden çok bu küçük dokunuşların çok daha etkin olduğuna inanıyoruz.

Çalışanlara yaptığınız yatırımın geri dönüşü ne kadar oluyor?
14 ülkede çalışan bağlılığı ve memnuniyeti anketi yapıp, değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz sene çalışan bağlılığında yüzde 50 artış vardı. Şirketin son 3 yıldır yüzde 25’in üzerinde büyümesinin memnuniyet ve bağlılığın, o enerjinin işe yansıması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Çalışanların kendilerini geliştirmesi için neler yapıyorsunuz?
Lojistiğin her kolunda ücretsiz eğitimler veriyoruz. 74 farklı lokasyonda faaliyet gösteriyoruz. Tüm çalışanlarımıza aynı anda ulaşmamız çok zor olduğu için elektronik ortamda eğitimlere ağırlık veriyoruz. Ayrıca çalışanlar katıldığı eğitimler hakkında yazı yazıp, web sitemizde paylaşıyor. Böylece bilginin şirket içerisinde yayılımını sağlıyoruz.

Uluslararası bir şirket olduğumuz için yabancı dil programlarımız var. Çalışanlarımızın İngilizce öncelikli olmak üzere kendilerini geliştirmelerine olanak sağlıyoruz. Lider gelişim programları 1 yıl sürüyor. Programlar içerisinde koçluğu da barındırıyor.

Lise ve üniversitelerde kendi fonksiyonlarımızı anlatarak, ilerde potansiyel olabilecek kişileri şirkete kazandırıyoruz. Bazı meslek liselerinde similasyon ortamı sağlanabilecek depolar kuruyoruz.

osman_unal_4
Ekol Lojistik CHRO’su Osman Ünal

Mavi yakalılara nasıl eğitimler veriyorsunuz?
Mavi yakalıların çalışma şartlarının iyileştirilmesi için drama eğitimleri ile işin içine ailelerini de katıyoruz. Örneğin iş güvenliği eğitimi verdiğimiz zaman çalışanların ailelerini de davet ediyoruz. Olası tehlikeler için çocuklarının çalışanlar için endişe duyması eğitimin etkisini artırıyor. 2017 senesinde özellikle filo tarafında çalışan sürücülerimizin ailelerinde kapsayacak uzun dönemli bir yaşam becerilerini geliştirme konusunda program yapmayı hedefliyoruz

Şirketinizde engelli çalışanlar var mı?
Ekol Lojistik’te yaklaşık 175 engelli çalışıyor. Ekim ayında One Ekol’ün konuğu Ekol İtalya’da çalışan Romen asıllı Alina adında bir çalışanımızdı. Çocuklukta geçirdiği bir hastalık nedeniyle sağ bacağının dizden aşağısını kaybetmiş . Ona moral ve koçluk, mentorlük olarak destek verdik. Protez bacak ile atletizme başladı. Şu anda İtalya’da atletizmde pek çok dalda rekor kırdı. Alina’yı önümüzdeki olimpiyatlara da hazırlıyoruz.

Ekol Lojistik’de devir oranı nedir?
Beyaz yakalılarda yaklaşık yüzde 4, mavi yakalılarda yaklaşık yüzde 18 oranında sirkülasyon var.

Y ve Z kuşağını nasıl elde tutuyorsunuz?
Yöneticilere X kuşağı ve Baby Boomer’lara, Y ve Z kuşağı ile ilgili; Z kuşağına da, X ve Baby Boomer’lar ile ilgili workshop şeklinde eğitim veriyoruz. Y ve Z kuşağı yönlendirilmekten hoşlanmıyor. Kariyerleri ile ilgili çatışmaların cevabını onların bulmasını sağlıyoruz. Ekol Lojistik’te serbest kıyafet giyiliyor. Huzurlu, rahat , kişisel gelişimin desteklendiği biz çalışma ortamımız var.

Serbest çalışma konusundaki yaklaşımınız nedir?
Esnek çalışma saatleri uyguluyoruz. Lojistik sektöründe mobil çalışılabiliyor. Evden çalışanlarımız var. Dünyada mobil çalışanlar olmak zorunda. Bunun önüne geçilemez. Önemli olan doğru işi verimli bir şekilde yapabilmek.

Ekol Lojistik’te farklı meslekler oluşuyor mu?
Sürdürülebilirlik, sosyal sorumluluklar ile ilgili yeni unvanlar oluşuyor. Bir takım kontrol mekanizmaları cihazlar ile yapılmaya başladı. Teknolojiye bağlı olarak tablet ya da optik okuyucular ile bazı işler de yok oluyor. Eskiden depoda 500 kişi çalışırken şimdi aynı depoyu 130 kişiyle yürütebiliyoruz.

Siz mesleki gelişiminiz hakkında neler yapıyorsunuz?
2009 yılında Koçluk Sertifikası aldım. Koçluk eğitimleri veriyorum. Dünyadaki yayınları ve aktiviteleri takip ediyorum. 10 senedir sivil toplum kuruluşları kanalıyla sosyal sorumluluk projelerinin içinde mutlaka yer alıyorum. Toplumun farklı kesimlerin içinde olmak, kar amacı gütmeyen bir örgütte bir değer yaratmak çok önem taşıyor.

Osman Ünal kimdir?
1961 doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü bitirdikten sonra İngiltere’de çalışma kamplarına gitti. İleride hangi mesleği seçeceği konusunda Cambridge, Oxford gibi üniversitelerin öğretim üyeleri ile görüştü ve İnsan Kaynaklarına yöneldi. Koç Holding’de Personel Koordinatörlüğü’nde işe başladı. Lojistik, otomotiv ve tedarik zinciri olan Inchcape plc’de Bahreyn ve Ortadoğu’da 13 ülkede; Castrol’de Brezilya, Güney Afrika ve Mısır’da İnsan Kaynakları Müdürü olarak farklı projelerde çalıştı.
2000 yılında Vodafone’da İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak görev aldı. Soyak Holding’de İnsan Kaynakları Direktörü olarak çalıştı. Yaklaşık 3 yıldır Ekol Lojistik’in İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdürü olarak çalışıyor.
Türkiye Kalite Derneği KALDER’in İzmir Şubesi Yönetim Başkanlığı’nı yürütüyor. 2014 yılından beri Türkiye Avrupa Komisyonu’nda kadın haklarının ve çalışma şartlarının düzeltilmesine yönelik 2020 yılında çıkacak iş yasaları ile ilgili bir komite olan Equilty Case Grubu’nu delege olarak temsil ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.