btbilgi

Tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını değiştiren mobil uygulamalar, ödeme sistemlerinin yapısını da dönüştürüyor. Boyner Grubu’nun 2015 Nisan’ında duyurduğu Hopi de böyle bir uygulama. Şu anda 4,1 milyon üyesi ve 75 işortağının sinerjisiyle Hopi, ilk günden bugüne 2,6 milyar liranın üzerinde büyük bir alışveriş hacmini yönetme başarısı gösterdi.

Kısa sürede mobil sadakat uygulamaları arasında ilk sıraya yerleşen Hopi, “perakende ve teknolojinin kalbinde olan” Boyner markasının müşteri deneyimlerini yansıtan bir Büyük Veri çıktısı. Hopi, aynı zamanda Büyük Veri yönetiminde ustalaşmanın yolunu açan bir tür CRM uygulaması olarak da grup genelinde kritik bir role sahip.

sertacsener
Hopi Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, Hopi’nin kendileri açısından anlamını şöyle özetliyor: “Markalarla ilgili deneyimleri iyileştirmek, ürünleri geliştirmek, sadakati artırmak, duygusal bağları güçlendirmek. Kısaca Hopi, üyelerimizin ve markaların deneyimlerini zenginleştirmeye odaklandı. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum”.

Hopi Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, “Hopi’yi oluştururken amacımız alışverişin gerçek app’ini (mobil uygulama) yaratmak idi. Klasik alışveriş uygulamalarında görüldüğü üzere indirim fikrinden ziyade işortağımız markaların sinerjisine ve bu sinerji üzerinden tüketiciye sunabileceğimiz seçeneklerin zenginleştirilmesine odaklandık” diyor.

Boyner Mağazaları, Beymen, Beymen Club, YKM gibi markalarla perakende mağazacılığın köklü markası Boyner Grubu, bugün 16 milyona yakın kayıtlı müşteriye sahip. Bu nedenle Türkiye’de tüketici alışkanlıkları ve müşteri deneyiminin önde gelen adresleri arasında yer alıyor. Hopi de bu geleneği ileriye taşımanın etkili bir aracı olmayı sürdürüyor.

Kampanya yağmuru
Sertaç Şener, “Herkesin Hopi’si birbirinden farklıdır. Örneğin, tüketim alışkanlıklarımıza bağlı olarak sizin Hopi’niz ile benim Hopi’min özellikleri benzer değildir” diyor. Alışveriş uygulaması olarak klasik “indirim” yaklaşımından uzak durmalarını ise şöyle açıklıyor:

“Tüketici kullanmadığı zaman indirim kaybedilebilir bir şeydir. Bu nedenle oluşturduğumuz markalar koalisyonu içinde tüketiciye gereksinim duyabileceği çok zengin seçenekler sunuyoruz. Markalara daha fazla müşteri, müşteriye çeşitli seçenekler sunduğumuz bir sistemin adı. Örneğin, şu anda güncel ve aktif olarak 200’ün üzerinde kampanya yönetiyoruz. Müşterimiz alışverişte kazandığı paracıklarla farklı markalardan istediği gibi alışveriş yapabiliyor”.

Hopi indirim yerine müşterinin istediği zaman kullanabileceği Paracık veriyor. Her bir paracık 1 TL değerinde. Kullanıcılar üye markalardan yaptıkları alışverişlerde Paracık kazanırken yine üye markalardan yapacakları alışverişlerde Paracık’larını 2, 3, hatta 10 kat değerli harcayabiliyor. Şener, “Perakende sektöründe bugüne kadar büyük alışverişin küçük hediyesi ya da ödülü olurken artık Hopi ile küçük alışverişlerden büyük ödüller kazanılabiliyorsunuz. Örneğin, eskiden çanta alana cüzdan hediye edilirken Hopi ile cüzdan alışverişinden kazanılan Paracık’larla çanta alınabiliyor” diyerek sistemin çalışma biçimini de açıklıyor.

Kısaca tüketicinin Paracık kullanma biçimi onun tüketim eğilimlerini de ele veriyor. Kullanıcının alışveriş yaparken bıraktığı ayakizleri, Hopi’ye üyeleri için kişiselleştirilmiş teklifler sunma fırsatı verirken, sistemdeki markalar da çapraz pazarlamanın sunduğu yeni fırsatları ve sinerjiyi değerlendiriyor.

Markaların sayısı artıyor
Hopi bir buçuk yıl içinde 1.400’ü kitlesel olmak üzere 2 bin 200 kampanya ile müşterilerine çeşitli avantajlar sundu. Hopi Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, yıl sonunu 80 işortağı ile kapatmayı planladıklarını söylüyor. Söz konusu ekosistem içinde perakendeciler ve online markalar olmak üzere iki tür işortağı bulunuyor. Perakendede hazır giyim, çocuk ürünleri, kozmetik, seyahat, akaryakıt gibi çok farklı segmentlerden markalar yer alırken; online’da morhipo.com, Babil.com, 49.com.tr, aralgame, atlasglobal gibi kırtasiyeden oyuna, yine seyahatten tüketici elektroniğine farklı gereksinimlere seslenen portaller, kampanyaları zenginleştiriyor.

Şu günlerde Online Shopping Fest adı altında bir kampanya başlatan Hopi, tüketicilerin farklı markalarla ilişkilerini de izleyerek onlara en ideal önerilerde bulunuyor. “Örneğin” diyor Şener, “İşortağımız Bisu’dan alışveriş yapanların önemli bir kesiminin aynı zamanda morhipo.com’u tercih ettiklerini gördük. Dolayısıyla onlara Morhipo.com üzerinden çok ilginç teklifler sunarak müşteri sadakatini artırabiliyoruz”.

Lokasyon verisi üzerinden üyelerine gerçek zamanlı teklifler sunan Hopi, teknolojiyi her boyutuyla kullanıyor. Örneğin, belli bir mekanda belli bir süre zarfında kullanmak üzere paracık verebiliyor. Akaryakıt dağıtımcısı BP’nin 630 istasyonunda herhangi birine belli bir mesafeyle yaklaşan Hopi sahibi kendisini bekleyen kampanyadan haberdar olabiliyor. Eğer zaten belli bir bir miktar benzin aldılarsa alışverişte avantaj kazanabilmek için kampanya döneminde daha ne kadarlık akaryakıt almaları gerektiğini anında öğrenebiliyorlar.

Ödeme kolaylığı geliyor
Tüketiciler Hopi içinden paracıklarını takip ederek markalar arasındaki alışveriş serüvenlerini sürdürüyor. Bugüne kadar 150 milyon paracık kazanan Hopi sahipleri, paracıklarını 230 milyon TL’lik alışveriş için kullanmışlar. Sistem büyümeye devam ediyor.

Hopi Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, önümüzdeki günlerde Tab Gıda’nın sisteme katılacağını, Burger King, Popeyes, Sbarro, Arby’s ve Usta Dönerci gibi markaların da Hopi çatısı altında yer alacağını ifade ediyor. Hopi 2017 sonu itibarıyla 5,5 milyon üye hedeflerken üye marka sayısını da 120’ye çıkartmayı planlıyor. BP’nin üye markalar arasına katılmasıyla otomobil sahibi üyelerin sayısında da ciddi bir artış olmuş. Her yeni segment Hopi’ye tüketici hakkkında daha çok öğrenme fırsatı veriyor.

Şu an Hopi ile ödeme yapmak isterseniz yine kredi kartını kullanmak zorundasınız. Kasaya gidip Hopi’nizin karekodunu (QR Code) okutuyorsunuz, kasiyer de size kampanya avantajlarınızı söylüyor. Ödemenizi de kredi kartı ile ya da nakit olarak yapıyorsunuz. Boyner Grubu önümüzdeki günlerde bir mobil ödeme sistemini hayata geçirmeyi planlıyor. Kredi kartınızı bu ödeme sistemine tanımlayarak artık kartı çıkarmadan da ödemenizi Hopi üzerinden yapabileceksiniz.

hopiweb

Müşteri deneyimini zenginleştirmek
Boyner Grubu bugün farklı markalardan 500’e yakın mağazanın yönetimini yapıyor. Cem Boyner’in de bir Tüsiad toplantısında ifade ettiği gibi devir artık fiziki mağaza açmak için “Müşteriye erişebilecek uygun bir köşe bulma devri değil”. Cep telefonunda yalın bir uygulama olan Hopi toplamda 5 bin mağazayı kapsayan geniş bir marka ekosistemi üzerinden kullanıcıya belki de yerinden kalkmadan son derece uygun seçenekler sunabiliyor.

Hopi Genel Müdür Yardımcısı Sertaç Şener, Hopi’nin kendileri açısından anlamını şöyle özetliyor: “Markalarla ilgili deneyimleri iyileştirmek, ürünleri geliştirmek, sadakati artırmak, duygusal bağları güçlendirmek. Kısaca Hopi, üyelerimizin ve markaların deneyimlerini zenginleştirmeye odaklandı. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.