btbilgi

Alman otomobil devi BMW, 2011 yılında kurduğu risk sermayesi şirketi iVentures’ı büyütme kararı aldı. Kurulduğundan beri ulaşım hizmetleri ve elektrikli araç sistemleri üzerine çalışan firmalara yatırım yapan iVentures artık artırılmış fon, yeni hedefler ve yeni bir merkezle yoluna devam edecek.

BMW Group, iVentures’ın kendilerinden bağımsız kullanması için 530 milyon dolarlık bir fon ayırmaya karar vermiş. 10 sene içinde dağıtılması planlanan bu fon artık sadece otomotiv sektöründe değil, yapay zeka ve otonom araçlar gibi daha genişletilmiş bir alanda kullanılacak. Ayrıca iVentures şirketi merkezini New York’dan Silikon Vadisi’ne, Palo Alto’ya taşıyarak bu değişikliğin en önemli adımlarından birini de gerçekleştirmiş oldu.

iVentures yeni oluşumu ile yatırım yapacak startup arayışına Silikon Vadisi’nde devam edecek. Firma yetkilileri en yenilikçi fikirlerin otomotiv sektörünün dışından geleceğine inandıkları için bu hamleyi yaptıklarını belirtiyorlar.

BMW Yönetim Kurulu üyesi Klaus Fröhlich, Forbes’a “En kısa zamanda 5G alanında çalışacak firmalara ve yenilikçi yapay zeka yaklaşımlarına ihtiyacımız var.” açıklamasını yaptı. Fröhlich firma olarak geçmişteki hallerinden çok daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini belirtti. “Sektörde herkes aynı konulardan bahsediyor” şeklinde konuşan Fröhlich, asıl rekabetin fikir bulmaktan çok projelerin maliyet yönetimlerinde yaşandığını dile getirdi.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.