btbilgi

STM tarafından Türk Deniz Kuvvetleri Hücumbot Projesi için tasarımı yapılan ‘FAC-55’ (Fast Attack Craft) Hücumbotu Pakistan’da IDEAS 2016 Savunma Fuarı’nda sunuldu. Fuarda MİLGEM Korvetleri’nin yanı sıra görücüye çıkan FAC-55 hücumbot tamamen milli ve yüksek süratli bir araç. Daha önce Katar ve Azebaycan’da da tanıtılan hücumbotun fuarda büyük ilgi çektiği bilgisi verildi.

FAC-55’de yenilikçi bir tasarım ve Korvet yeteneklerine sahip donanım mevcut. Yeni nesil hücumbot, harp zamanı etkin görev yapabilecek şekilde uluslararası standartlara uygun tasarlanmış. Gaz türbini tahrik sistemi ile donatılmış tek gövdeli savaş gemisi özellikleri taşıyor. Denizde 55 knot’un üzerinde hıza ulaşan hücumbotların deplasman ağırlığı 535 ton olarak rapor edilmiş.

Türk tasarımı FAC-55 hücumbot geleceğin savunmasına aday

Yaklaşık 2 yıldır STM’de devam eden tasarım çalışmaları ve yapılan testler sonucunda yüksek performans gösteren FAC-55’in, yakın zamanda Türk Deniz Kuvvetleri’nin Hücumbot Projesi için aday olacağı belirtildi. Ayrıca hücumbot, şimdiden başta Pakistan olmak üzere bazı ülkeler tarafından da incelenmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.