btbilgi

Elektrikli otomobil üreticisi NextEV firması, en son üretimi olan NIO EP9 modeli ile çok iddialı. Çünkü Çin’li firma bu arabanın, dünyanın en hızlı elektrikli aracı olduğunu söylüyor. Araç bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi görünüyor ama tek becerisi bu değil.

NIO EP9 modelinin son hızı 312 km/s ve gövdesinin altında 1.360 beygire denk 4 elektrik motoru bulunuyor. Motorlar toplamda 4,670 lb-ft tork üretirken, arabanın tek şarjla sürüş mesafesi de 426 kilometre olarak belirtilmiş. 777 voltluk güce sahip aracın 0-100 süresi üretici firma tarafından belirtilmemiş. Fakat 200 km/s hıza 7.1 saniyede çıkabildiği verilen bilgiler arasında.

Aracın hız testi, Almanya’daki zorlu parkuru ile ünlü Nürburgring’de yapılmış. Şimdiye kadar pistte test edilen en hızlı elektrikli araba bir turu 07:22.000 sürede tamamlarken, NIO EP9 ise aynı turu 07:05.120’de tamamlamış. NextEV firması bu araçtan 2017’de sadece 6 adet üretmeyi planlıyor. Fakat firmanın aynı zamanda pazara sunmak için uygun fiyatlı bir başka elektrikli araba üzerinde çalıştığı da belirtilmiş.

NextEV firması 2014’den beri FIA Formula E isimli elektrikli araba yarışlarına da katılıyor. 2015 yılında eski F1 yarış pilotu Nelson Piquet Jr. ile gittikçe ünlenen Formula E turnuvasında birincilikleri bile var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.