btbilgi

Çin ve Türkiye arasında akademik çalışmalar ve araştırmalar konularında iş birlikleri başlatmak amacıyla, Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden (CNSA) bir heyet İTÜ’yü ziyaret etti. Ziyarette Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki kuruluşlarla süren iş birlikleri değerlendirildi Ayrıca İTÜ’nün sahip olduğu araştırma ve eğitim altyapısı ile gelecekte birlikte imza atılabilecek olası projeler ele alındı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi’den gelen ekip küp uydu geliştirmede Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi ile, Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait yer gözlem uyduları üzerinden veri kullanımında ise Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama UYG-AR Merkezi (UHUZAM) ile iş birliği yapma isteklerini iletti. Heyet ile yapılan toplantıda İTÜ’nün tarım ve ormancılık alanlarında kullandığı uzaktan algılama uygulamalarının değerlendirilmesi de konuşuldu. Ülkeler arasında karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişim programları oluşturulması da planlar arasında.

Çin Ulusal Uzay İdaresi ve itü

Çin heyeti, Çin Halk Cumhuriyeti’nin yürüttüğü uzay programının ana yüklenicisi olan Çin Havacılık ve Uzay Bilim ve Teknoloji Şirketi (China Aerospace Science and Technology Coporation – CASC) ve ülkede uluslararası iş birliği yapmaya yetkili tek ticari organizasyon olan Çin Seddi Sanayi Kurumu (China Great Wall Industry Corporation – CGWIC) temsilcilerinden oluştu.

Ziyaretin sonuçlarından biri de, bir İTÜ heyetinin Çin Halk Cumhuriyeti’ne gidip, ortak bir protokol imzalanmasına dair ziyaretlerde bulunması yönünde fikir birliği oldu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.