btbilgi

Çin’in kirli havasıyla ünlü Pekin’e bu sorunu çözmek için yenilikçi bir düzenleme getirildi. Şehre Studio Roosegaarde tarafından üretilen kirli hava emen bir kule kuruldu. Çin Çevre Koruma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ‘Smog Free Tower’ adı verilen yapının gerçekten de havayı temizlediği ilan edildi. Yapılan açıklamaya göre kule çevresindeki hava öncesine kıyasla yüzde 55 daha temiz.

Studio Roosegaarde’ın verdiği bilgiye bakılırsa, kule hava kirliliğine neden olan milyarlarca parçacığı yakalamayı başardı ve geçtiğimiz 41 gün boyunca 30 milyon metreküplük havayı temizledi. Bu oran Pekin Ulusal Stadyumunun tam 10 katı büyüklüğünde bir hacme karşılık geliyor.

Çin’in kirli hava emen kulesi gerçekten de işe yarıyor

Çin’deki şehir bölgelerinde yaşayan insanların yüzde 80’i Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kalitesi seviyesinin altında yaşıyor. Smog Free Tower havada kirlilik yaratan PM10 ve PM2.5 parçacıklarının yüzde 75’ini temizleyerek bu sorunla mücadele etmek amacıyla tasarlandı. Smog Free Tower Çin’i gezmeye devam edecek. Studio Roosegaarde’ın bir sonraki şehrin hangisi olacağını yakın zamanda açıklaması bekleniyor.

Her ne kadar bu kulenin tek başına Çin’in hava kirliliğine komple çözüm olması mümkün değilse bile, en azından bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla kullanılabilir. Bu arada, kulenin bir başka işlevi daha varmış. Smog Free Tower tarafından yakalanan parçacıklar 300 adet yüzük yapılmak için kullanılacak. Böylece hava kirliliği konusunda farkındalığı her gittiğiniz yere götürebileceksiniz.

Çin’in kirli hava emen kulesi gerçekten de işe yarıyor

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.