btbilgi

Gelecekte her türlü fiziksel veriyi akıllı cihazlarla çok pratik şekilde elde etmek mümkün olacak. Nesneleri üç boyutlu tarayan telefonlar, odaları birebir sanala aktarabilen kameralar, ısı, basınç, nem, hareket gibi bilgileri toplayabilen çeşitli sensörler sayesinde mekanlara bakış açımız değişecek. Londra’da Barlett School of Architecture’e bağlı Interactive Architecture Lab (İnteraktif Mimari Laboratuarı), bu fiziksel verileri incelemek için farklı bir yaklaşım peşinde. Yeni geliştirdikleri Sarotis isimli proje, verileri görselden daha yoğun bir biçimde değerlendirme amacını taşıyor.

Sarotis projesinde silikondan yapılan bir cihaz insanların uzuvlarının etrafına sarılıyor. Bu cihaz kişinin etrafındaki çevresel etkilere cevap verebilme yeteneğine sahip. Sarotis belli durumlarda şişme ve sönme yetenekleriyle, kendisini giyen kişiye basınç bazlı tepki veriyor. Bu yöntemle cihaz çalıştığında, yumuşak maddesi cihazı giyen kişinin vücudunu itiyor.

Böyle bir cihazın ilk bakışta ne tip bir kullanımı olacağını kestirmek zor olabilir. Buna karşın Sarotis atıkların bulunduğu yerler ve inşaat alanları gibi tehlikeli yerlerde giyilerek kullanıcısını tehlikelere karşı uyarmak için kullanılabilme potansiyeli taşıyor. Cihazı yaratan ekip, giyen kişilerin etraflarını gözlemleme yeteneğini test etti. Bu test için büyük bir odada dijital bir çizgi ile rota belirlendi. Bu rota kullanıcılar tarafından görülmüyordu. Cihazı kullanan kişiler görünmez rota üzerinde yürümeye çalışırken Sarotis onlara rehberlik etti. Gözleri bağlı katılımcılar rotayı başarıyla takip etmeyi başardı ve hatta daha sonradan rotayı kağıda çizebildiler.

Başka bir test ise cihazı uzun süreler boyu kullanma üzerine yapılmış. 36 saatlik kesintisiz kullanımdan sonra kullanıcılar, belli bir yerden sonra basınç bazlı tepkiler oluşturan cihazdan rahatsızlık duymamaya başladılar. İlginç yaklaşımı ile Sarotis gelecekte veri okuma yöntemlerimizi değiştirerek, çevreyi algılama kapasitemizi arttırma potansiyeli taşıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.