btbilgi

2015’de imzalanan Paris Anlaşması’nda 150 ülke biraraya gelmiş ve sera gazları ile karbondioksit salınımının engellenmesi için bazı yol haritalarını ortaklaşa kabul etmişlerdi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu gruplar bunu başarmak için farklı zaman aralıklarında çeşitli sınırlamaları gerçekleştirmeye çalışacaklar. Fakat gelişmemiş ülkeler sınıfına girenler bile bu yolda çaba sarfetmeyi göze alıyorlar.

Geçen seneki konferansın devamı sayılabilecek Birleşmiş Milletler ilklim konferansı Fas’da, Marakeş şehrinde gerçekleştirildi. Konferansta tüm üye ülkeler 2030 ve 2050 yılları arasında çevreye tamamen saygılı ekonomi modellerine dönme konusunda sözbirliği yaptılar. Bu konferansta dünyanın gelişmemiş ülkeler sınıfındaki 47 ülkesinin temsilcilerinin oluşturduğu Climate Vulnerable Forum (CVF) birliği de bu konuda 2020 yılından itibaren ellerinden geleni yapacaklarına dair söz verdiler.

Gelişmemiş ülkeler de dünyayı korumak istiyor
Kaynak: Climate Vulnerable Forum

CVF üyeleri arasında Kolombia, Gambia, Lübnan, Filistin, Samoa, Bangladeş, Etiyopya, Kosta Rika ve Haiti gibi küçüklü büyüklü birçok ülke bulunuyor. Bu ülkelerin çoğu ya politik veya ekonomik olarak sıkıntılar yaşıyor. Ama hepsi de dünyanın tüm ülkeleri ortaklaşa çalışmazsa, gelecekte ilklim değişikliğinin kötü noktalara varacağının farkındalar. Ayrıca bu gelişmemiş ülkeler, iklim değişikliğinin her türlü olumsuz etkilerini ilk hissedecek olan noktalar olacak.

Konferansta CVF üyesi ülkelerin bazıları, gelişmiş ülkeleri iklim sorunları konusunda daha hızlı önlem almamakla suçladı. Ayrıca üyeler, yeni ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanyası sırasında yaptığı “Paris Anlaşması’nı kabul etmeme” açıklamasından duydukları endişeyi de dile getirdiler. Ayrıca Trump küresel ısınma konusuna da şüpheli yaklaştığını söylemiş ve uluslararası kurumlara bu amaçla aktarılacak fonların durdurulabileceği yönünde de açıklamalarda bulunmuştu. CVF üyeleri, ABD iklim değişikliği sorunları konusunda hassas davranmayıp Paris Anlaşması’ndan çekilirse, başka büyük gelişmiş ülkelerin de anlaşmaya uyma noktasında sıkıntı çıkartacaklarından korktuklarını belirttiler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.