btbilgi

Facebook 2004 yılında başladığı yerden çok farklı bir noktada. İnsanları birbirine bağlamak misyonu ile çıktığı yolculuğunda şu anda 1,7 milyar insan Facebook üzerinden birbiri ile bağlantılı.  Platform kendini bir sosyal medya aracı olarak değil bir pazarlama aracı olarak konumluyor.

Kullanıcılar birbirleriyle etkileşirken dünyayı yöneten akımlar bu platformda çığ gibi dalgalanıyor. Özgürlükler bu platformda yer buluyor, insanlar tepkilerini bu platformda gösterebiliyor, etkileşimi ve etkisi gün geçtikçe büyüyor. Etkisi büyüdüğü gibi Facebook da organik olarak büyüyor. Yaptığı satın almalarla artık tek bir şirket değil. Yaptığı yeniliklerle nereye gidiyor diye düşündürüyor. xTRlarge olarak biz de ‘Facebook nereye gidiyor, gittiği yön Facebook’u nasıl etkiliyor, bulunduğu ülkelerde hükümetlerle iletişimi nasıl’  diye Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş’a sorduk.

Facebook Türkiye Direktörü Derya Matraş
Facebook Türkiye Direktörü Derya Özkaya Matraş

Facebook’un aslında başladığı noktadan çok fazla uzaklaşmadığını ifade eden Derya Özkaya Matraş Facebook’un amacını kısaca şöyle özetliyor: “İnsanlara paylaşım gücü vermek, insanları birbirine bağlamak, dünyayı daha açık ve bağlantılı yapmak”.

Her bağlanan insanın birbirleriyle iletişimi ile içinde bulundukları dünyadan farklı bir dünyayı izleyip kendi dünyalarını şekillendirebildiğini belirten Matraş, Facebook’un başlangıcından beri geldiği noktayı birkaç cümle ile tanımlıyor; “Önceleri sadece yazı bazlı paylaşımlarda bulunurken, zaman içinde etkileşim yazıdan, görsele geçiş yaptı. Önce sadece resimlerdi paylaşılan, sonra anlık iletişimin insanlar için daha önemli hale gelmeye başladığını gördük. Devamında videoya doğru büyüdü. Şimdi artırılmış gerçeklik ve sanal gerçekliğe doğru giden bir akım var”.

2004 senesinden beri hayatımıza aldığımız Facebook’un misyonu; ‘insanlara paylaşmanın gücünü vererek, dünyayı daha açık ve bağlantılı yapmak.’ İnsanlar facebook’u arkadaş ve aileleri ile bağlantılı kalmak, dünyada neler olup bittiğini öğrenmek ve bu oluşumların onlarda ne gibi hisler uyandırdığını paylaşmak için kullanıyor

Facebook’un gideceği yönü belirlemek ve geliştirmeler için sadece insanları izlediğini belirten Facebook Türkiye Direktörü Matraş, platformdaki kullanıcıları istediklerine ulaştırmanın, onların kullanım dinamiklerini görmenin ve anlama sürecinin çalışmalarını da yönlendirdiğini söylüyor.

“Mesajlaşma ve anlık iletişimdeki artış ile uygulama platformlarında en çok indirilen 10 uygulamaya baktığımızda anlık mesajlaşmanın insanlar için ne kadar önemli olduğunu görüyoruz” diyerek, bu artışı Türkiye’de de izlediklerini belirtiyor.  Instagram ve Messenger’in platformdan ayrılarak farklı ürünler olmasını ve Whatsapp’ın satın alınma kararını anlık mesajlaşmanın etkisi olarak yorumluyor.

Facebook’un hedefini anlamak için ana akımları doğru yorumlamak önemli

Matraş, Facebook’un gittiği yerde ana akımları anlamanın çok önemli olduğunu söylüyor ve ekliyor “Facebook neden güneş enerjisi ile çalışan bir uçak üretiyor? İnsanları birbirine bağlamak için, interneti olmayan yerlere giderek interneti taşıyabilmek ve insanların birbiri ile bağlantısını kurmak için. Resim paylaşarak bağlanıyorlar, bir süre sonra sanal gerçeklik ile birbirlerine bağlanacaklar.”

Facebook kurulduğu günden bugüne 65 tane şirketi farklı amaçlar için bünyesine kattı. Bu satın almalar için 23 milyar 124 milyon 700 bin USD ödeyen Mark Zuckerberg bunu pek çok yerde “aslında biz şirketi almıyoruz, mükemmel insanları bünyemize katıyoruz” şeklinde açıklıyor.

Şirket satın almalarını teknolojiye yön veren akımlar doğrultusunda yaptıklarını söyleyen Matraş dünyanın gittiği yönde kendilerini bu satın almalarla geliştirdiklerini söylüyor.

DEVAM: Bir sonraki milyarı internete bağlamak için Aquila
Yorumlar
btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.