btbilgi

2017-2020 yılları arası, bildiğimiz bir sürü paradigmanın değiştiğini göreceğimiz bir zaman aralığı. Tüketici davranışları da dijital dönüşüm yüzünden değişime uğrayacak alanlardan biri. Trendwatching.com sitesi, tüketici trendlerinde gelecek seneden itibaren gözlemlenecek farklılıkları listelemiş. Bu alanlardaki örnekleri takip etmekte fayda var gibi görünüyor.

2017’nin tüketici trendleri
Tilt Brush

Sanal deneyimler

Bu yıldan itibaren sanal gerçeklik (Virtual Reality – VR) devrimi başlamış durumda. Buna 1-2 sene içinde piyasada olacak artırılmış gerçeklik (Augmented Reality – AR) cihazlarını da eklersek, tüketicilerin yakın gelecekte ciddi bir süreyi sanal ortamlarda geçireceğini öngörmek pek zor değil. Asıl önemli olan tüketicilere bu ortamda ne gibi içerikler sunulacağı. Tüketici artık ürün değil, deneyim arıyor ve daha önce yaşamadıkları deneyimleri onlara yaşatan marka tam anlamı ile ‘kral’ olacak.

  • ABBA 2018 Sanal Tur: 1981’den 2012 yılına kadarki dönemde konser biletleri yüzde 400 oranında pahalı hale gelmiş. Peki müzikseverleri konsere çekmektense, konseri onlara götürmeye ne dersiniz? Universal Music firması ABBA için hazırlamakta olduğu sanal konser için çok iddialı.
  • Alibaba Sanal Alışveriş Platformu: Bu sene Asya’nın en büyük online mağazası Alibaba, Bekarlar Günü için ‘Buy+’ isimli bir sanal alışveriş deneyimi tasarladı. VR ve AR teknolojilerini kullanan bu deneyim sayesinde, sadece o günde 17,8 milyar işlem yapıldığını belirtiyor.
  • Tilt Brush: Eğer bir sanatçıysanız, sanal gerçeklik ile pek işiniz olmaz… Tabi şimdilik. Çünkü Google yaratıcı insanları sanal kanvaslara çekmek için Tilt Brush isimli uygulamayı yarattı. HTC’nin VR gözlüğü Vive için üretilen yazılım sayesinde üç boyutlu sanat eserleri hazırlayabiliyor ve tüm dünyaya sanal sergi açabiliyorsunuz.
2017’nin tüketici trendleri
Tiger Trading Co. Chinatown Mağazası

Kültürlerin yakınlaşması

Dünyanın birçok ülkesinde sosyal problemler, ayaklanmalar, protestolar, sivil itaatsizlik örnekleri görüyoruz. Hangi kültürden, hangi dilden veya dinden olursa olsun insanlar hayatlarından memnun değil. Acaba farklı kültürlerin güzel yanlarını birbirimizle daha kolayca paylaşsak, insanlık yavaş yavaş bir dünya vatandaşlığına doğru ilerler mi? Bunun izlerini görmeye başladık bile.

  • Momondo DNA Projesi: Bizi yaşadığımız ülkeye, millete, toprağa bağlayan şey nedir? Momondo isimli web sitesi yaptığı araştırma ile DNA’ımızın aslında bizi dünyanın çok farklı yerlerine bağladığını göstermiş. Bu araştırmanın sonuçlarının paylaşıldığı insanlar şaşkınlık ve kafa karışıklığı içinde kalmışlar.
  • Tiger Trading: Singapur bazlı bu marka, gidip New York’un Çin Mahallesi’nin ortasına bir dükkan açmış. Amaç kaliteli sanat, moda ve teknoloji ürünleri sunarak, herkesin aklındaki “Asya kaynaklı ürünler ucuz ve kalitesizdir” imajını yıkabilmek. Firma mağazada 700’den fazla Asyalı sanatçı ve tasarımcının işlerini sergiliyor.
  • SABMiller Bira: San Juan marka bira, şişesinin üzerindeki otorongo jaguarı resmi ile ünlü olmuş. Bu bira firması, bu özel tür jaguarın tehlike altındaki türlerden biri olduğunu öğrenince bir kampanya başlatmış. Şişe etiketlerine alakasız hayvanların resimlerini basmışlar ve biranın müdavimleri resmen ayaklanmışlar. Bu sayede jaguarla ilgili farkındalık yaratılmış ve Peru hükümeti bu türün korunması için çalışma başlatmış.

SONRAKİ SAYFADA: Kimliksiz kişilikler, yeniden değerlendirme, dijital yardımcılar

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...