btbilgi

Novusens Kurucu Ortağı Berrin Benli, Akıllı Şehir Expo Dünya Kongresi’nin (Smart City Expo World Congress 2016) “Şehir Performansının Ölçümü ve Katılımcı Yönetişim” oturumunda Türkiye Akıllı Şehirler Hazırlık Değerlendirme Raporu’nu sundu.

Türkiye Bilişim Vakfı öncülüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği işbirliğiyle, Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü yürütücülüğünde, MasterCard ve Intel Türkiye sponsorluğunda Novusens Kurucu Ortakları Berrin Benli ve Melih Gezer’in hazırladığı “Türkiye Akıllı Şehirler Hazırlık Değerlendirme Raporu” Mart 2016’da kamuoyuna sunulmuştu.

Çağ atlayan akıllı şehirler

Ülkemizde akıllı şehirler konusundaki mevcut durumun incelendiği çalışmada, Berrin Benli ulaşım, enerji ve su alanlarında saptanan olguların ve zorlukların yanı sıra, önümüzdeki dönemde atılacak adımlar ve hayata geçirilecek projelerin ayrıntılarını aktardı.

‘Akıllı Şehir’ yaşanabilirliği, çalışabilirliği ve sürdürülebilirliği sağlamak için bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan şehir anlamına geliyor. Akıllı Şehir uygulamaları, şehrin marka değerinin yükseltilmesini, kaynak tasarrufunun, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanmasını ve enerji tüketiminin, motorlu araç trafiğinin, su tüketiminin, karbon dioksit emisyonlarının azaltılmasını amaçlıyor.

  • Ulaşım alanındaki uygulamaların başında trafik izleme sistemleri, akıllı duraklar, akıllı kavşaklar geliyor.
  • Su alanındaki akıllı uygulamalarda elektronik ödeme sistemleri, akıllı su sayaçları, talep yönetimi ile otomatik su izleme yer alıyor.
  • Akıllı sokak aydınlanması sistemleri, elektrik dağıtımı, akıllı şebekeler ve akıllı elektrik sayaçları enerji alanındaki en yaygın akıllı uygulamalar arasında geliyor.

Akıllı Şehir uygulamalarında finansal yeterlilik ve kurumlar arasındaki işbirliği kritik başarı faktörleri arasında alt sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla ülkemizde akıllı şehir uygulamalarının başarılı olması için kurumlararası işbirliğini güçlendirecek planlamaların yapılıp, hayata geçirilmesi kritik önem taşıyor.

Raporun bir sonraki aşaması “Türkiye Akıllı Şehirler Yol Haritası ve Stratejisi” olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.