btbilgi

Bir süredir piyasalarda konuşulan bir konu var. Türkiye’nin telekomünikasyon alanında sayılı sistem bütünleştiricileri arasında yer alan Netaş kime satılıyor? İsterseniz taliplerinin kim olduğunu konuşmadan önce Netaş’ın neredeyse 50 yıllık tarihini hatırlayalım.

netasTürk Bilişim Sektörü’nde hizmet veren Netaş Türkiye’nin iletişim gereksinimini yerli üretimle karşılamak amacıyla 1967’de PTT (Türk Telekom) ve Kanada’nın Northern Electric Company Limited (Nortel Networks Corporation) ortaklığıyla kuruldu. Şirket hisselerinin yüzde 51’i Northern Electric, yüzde 49’u PTT’ye aitti.

Erbakan Hükümeti zamanında alınan bir kararla Türkiye’de bulunan şirketlerin yabancı sermaye oranları düşürüldü. Hükümetin talebi üzerine Nortel hisselerinin yüzde 20’si, (yüzde 15’i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı – Zamanın Türk Deniz Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı, yüzde 2.5 PTT Biriktirme ve Yardım Sandığı, yüzde 2.5’u kurucusu olan Yavuz Kireç’e) satıldı. 

Özal Hükümeti zamanında hükümetin özel sektördeki devlet hisselerinin özelleştirilmesi politikası doğrultusunda, PTT sahip olduğu Netaş sermayesinin yüzde 49’a tekabül eden hisselerini Kamu Ortaklığı İdaresi’ne devretti.

1993 yılında bu hisselerin yüzde 20’sini Northern Telecom(Northern Electric) satın alarak hisse payını tekrar yüzde 51’e çıkardı. Kalan hisse halka açıldı.

1998 yılında Northern Telecom’un Bay Networks ile yapmış olduğu şirket evliliği ile adı Nortel Networks olarak değişen ana şirketin Türkiye’de ortağı Netaş, Türkiye’deki faaliyetlerini stratejik bir kararla Nortel Networks Netaş olarak sürdürmeye başladı.

Nortel Networks’ün 2009 senesinde dünyada kötüye giden durumu ve konkordato ilanının ardından zaman içindeki satın almalarla yüzde 53.13’e ulaşmış Netaş hissesi 2010 senesinde JP Morgan’ın Yatırım şirketi One Equity Partners-OEP, Turkey Tech B.V tarafından  83.6 milyon dolara alındı.

Netaş, 2011 yılında Probil’i bünyesine katarak Türkiye’nin en büyük sistem bütünleştiricileri arasında yerini aldı.

2012 yılında OEP Ümraniye’de bulunan ve Kanadalı’lardan ilham alınarak düzenlenmiş içinde spor kompleksleri ve çalışanlarına özel alanları olan Ümraniye’deki 90 dönümün üzerindeki Netaş arazisi 98,63 milyon USD yani o zamanki değeri ile 175,4 milyon TL’ye sattı.

2015 senesinde One Equity Partners-OEP Netaş’ta sahip olduğu zaman içindeki satışlarla yüzde 48,06 olan payını satacağını duyurdu.

Güçlü Ar-Ge altyapısı ile telekomünikasyonun farklı alanlarında hizmet veren Netaş, aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılayan, savunma iletişim ağının modernize edilmesinde önemli rol oynayan güçlü bir şirket.

Şu anda para piyasaları ve bilişim sektörü OEP’in 270 milyon USD değer belirlenen payını hangi şirketin alacağı dedikoduları ile çalkalanıyor. Yüzde 36,04 hissesi Borsa İstanbul’da işlem gören şirketin geri kalan yüzde 15’lik hissesi Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına ait.

Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’na katılan CEO potansiyel alıcı mı?

Hisseleri almak isteyen şirketin teklifi, eski ortak olarak alım önceliği olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı’na sunuldu. Eğer TSK Güçlendirme Vakfı bu teklifi değerlendirirse hisselerin sahibi olacak. Eğer teklifi değerlendirmeyeceğini beyan ederse hisselerin Çin telekomünikasyon şirketi ZTE tarafından alınacağı dedikoduları oldukça yaygın.

ZTE Corporation CEO’su Zhang Renjun’un 27 Ekim 2016’da Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yapılan ve 14 farklı ülkenin CEO’nun katıldığı Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı’nda da yer aldığı da biliniyor.

Bu satın alma ZTE lehinde gerçekleşirse, özellikle 5G’teknolojisinin konuşulduğu şu günlerde, Netaş’ın uzman olduğu alanlarda ZTE’nin Türkiye’de Ericsson ve Huawei ile hızlı bir rekabete girişmesi bekleniyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.