btbilgi

Turkcell 24 Kasım 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısı ile fiber internette 1 milyonuncu aboneye ulaştıklarının bilgisini verdi. Turkcell fiber internet altyapısı için çalışmalara 2009 senesinde başlamıştı. Turkcell’in 2009 senesinde fiber altyapı için yatırımı 260 milyon TL idi.

Türkiye’yi ışık hızına taşıyacak çalışmalar yüzde 40 penetrasyon hedeflenerek yürütülüyor. Fiber yatırımlarını müşteriye dönüştürme oranında Avrupa ülkelerini bile geçerek yüzde 40,2’yi yakaladığını söyleyen Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan yaptığı sunumda hedeflerinin 79 ili fiber internete kavuşturmak olduğunu belirterek, bunu gerçekleştirinceye kadar durmayacaklarına vurgu yaptı.

murat-erkan-1Turkcell fiber yatırımlarda şu ana kadar 15 ilde 2,6 milyon haneye ulaştı. Buna ek olarak Denizli, Manisa ve Tekirdağ’da başlayan çalışmalarla Turkcell’in fiber hizmeti ulaştırdığı il sayısı 18 olacak.

Turkcell’in mobil altyapının ana taşıyıcısı olduğunu belirten Erkan, yüzde 96 oranındaki 4,5 G trafiğinin bu omurgadan geçtiğine dikkat çekti.

Türkiye’nin İpek Yolu’nun fiber noktası olduğuna dikkat çeken Murat Erkan komşu ülkelerimiz arasında yer alan İran, Irak ve Gürcistan’ın internet trafiğinin yüzde 50’sinin Avrupa ve İstanbul’a bu omurgadan taşındığını söyledi.

Yerel yönetimler hizmet değil rant peşinde

Türkiye’ye ışık hızlı internet götürdükleri 2009’da başlayan yolculuklarından bugüne kadar farklı zorluklarla karşılaştıklarını ama bunların arasında yerel yönetimlerden alınan izinlerin en zor kısım olduğunu söyleyen Erkan yerel yönetimlerin iş yapma değil, rant kaygısı ile hareket ettiklerini dile getirdi.

İlk yıllarda olduğu kadar hızlı ilerleyemediklerini belirten Murat Erkan, fiber altyapı için 2012 yılında sadece 20 km fiber altyapı izni veren sistemin sonraki yıllarda daha da kötüye gittiğini; 2013’de 14 km, 2014’de 12 km kazı izni verdiğini dile getirdi.  36 bin 300 km fiber altyapı oluşturduklarını söyleyen Erkan, bu altyapının  yüzde 70’inin omurga, yüzde 30’unun evlere giden fiber hatlar olduğunu da ifade etti. Fibere yapılan toplam yatırımın da 4,2 milyar TL olduğunu vurguladı.

Erkan karşılaştıkları zorluklardan bir diğerini de mevcut altyapılardaki yetersizlik olarak belirterek, 600 bin km fiber kablolamaya ihtiyaç olduğunu, mevcut altyapının ise sadece 300 bin km’de kaldığını belirtti. Fiberle gidemedikleri bölgelere ve hanelere 4,5 G hızında internet ile ulaşacaklarını belirten Turkcell Satıştan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı, bunu da baz istasyonlarına fiber altyapı sağlayarak başaracaklarını ifade etti.

“Türkiye’de fiber yatırımların Turkcell Superonline’ın olduğu illere yapıldığını görüyoruz” diyen Murat Erkan, “Bunu nereden biliyoruz? Mayıs ayında yayınlanan BTK il raporuna baktığımızda, Türkiye’de eve kadar giden toplam fiber yatırımlarının bizim olduğumuz illere yapıldığını görüyoruz. Toplam fiber kullanıcılarının yüzde 88,6’sı bizim yatırım yaptığımız illerde bulunuyor.” diye ekliyor.

“Lokal operatör kaynaklı sorunlarla hedeflere engel”

Erkan şu anda fiberde yüzde 12’yi kapsadıklarını ama bu sayının bu noktada olmasının lokal operatörün sahadaki farklı tutumlarından kaynaklandığını belirterek, 2023 yılı Türkiye hedeflerinde ’21 milyon haneye fiber altyapı’ hedefi olduğunu ve bu kadar az sürede bunu başarmak amacıyla tüm operatörlerin ortak altyapı için birleşmeleri gerektiğini vurguladı.

Türkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erkan rekabeti altyapıda değil müşterilere sunulan hizmetlerde yapmanın, tüm Türkiye için sinerji yaratacak bir çözüm olacağının da üstünde durdu. Lokal operatörden bu konu ile ilgili yaptıkları çağrıya cevap alamadıklarını söyleyen Erkan, Temmuz ayında Telkoder, Turksat, Vodofone ve Turkcell’in oluşturduğu konsorsiyumda ortak fiber altyapısı için bir iyi niyet sözleşmesi imzalandığını da dile getirdi.

Fiber altyapı için oluşturulan konsorsiyum öncelikli olarak “Türkiye’nin fiber altyapısının fizibilitesi ve en doğru nasıl yapılabileceği” konusunda bir rapor hazırlatıyor. Uluslararası bir şirkete yaptırılan bu rapor tamamlandığında, ilgili devlet kademelerine sunulacak.

Turkcell’in 1 milyonuncu müşterisi İzmir’den

1-milyonuncu-fiber-musterisi-onur-yalcin-murat-erkan-ilk-fiber-musteTurkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan toplantı sırasında, Turkcell’in 1 milyonuncu fiber müşterisi olan İzmir Karşıyaka’dan Onur Yalçın ve ilk fiber müşterisi olan İstanbul’dan Bülent Solakoğlu’nu basın mensuplarına tanıttı. Erkan bu iki müşterilerine içerisinde televizyon, T70 cep telefonu ve T Tablet’ten oluşan bir teknoloji paketi hediye etti. 1 milyonuncu müşterinin bulunduğu İzmir’de Turkcell Superonline’ın 1.500 km’lik fiber hattı bulunuyor. Turkcell Superonline İzmir’de 330 binden fazla hanede, 140 bini aşkın fiber müşterisine hizmet sunuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.