btbilgi

Biz insanlar çoğunlukla sağlığımızı veya bir işlevimizi kaybettiğimiz zaman onun ne kadar önemli olduğunu farkediyoruz. Bunun en iyi örneklerinden biri, çeşitli görme sorunları ve en uç noktada tamamen görme kaybı. Görme engelli kişiler için ülkemizde hayat zor belki ama ümit her zaman var. İşte teknolojinin getirdiği basit ama etkili çözümlerden biri, dünyanın ilk akıllı bastonu WeWALK.

WeWALK, daha önce iki kere GSMA ödülü almış, MIT Üniversitesi tarafından yılın sosyal inovasyonu olarak seçilmiş bir proje. Zorlu bir tasarım sürecinden geçmiş bu akıllı baston, görme engellilerin gerçek ihtiyaçlarının anlaşılıp bu ihtiyaçlar üzerine geliştiriliyor. WeWALK projesinin onu kullanacak olan görme engelliler tarafından yönetiliyor oluşu bu anlamda çok önemli bir nokta.

Akıllı baston fikri, bir sosyal sorumluluk organizasyonu olan Young Guru Academy (YGA) üyelerinden çıkmış. Proje liderliğini kendisi de bir görme engelli olan Kürşat Ceylan yapıyor. Proje bir Hackathon etkinliği ile şekillendirilmiş, daha sonra Vestel ve Turkcell’in katkıları ile hayat bulmuş.

WeWALK üstün teknoloji ürünü birçok parçadan oluşuyor Cihazda uzun süre kullanım sağlayacak güçlü bir yeniden şarj edilebilir pil, şarj için USB girişi, akıllı telefon bağlantısı için Bluetooth haberleşme, titreşim ile tepki vermek için motorlar, ultrasonik sensör ve pusula gibi bileşenler bulunuyor.

Baston önceden ayarlanmış mesafedeki engelleri ultrasonik sensör ile algılıyor ve yanlardaki titreşim motorları ile kullanıcıyı uyarıyor. Sensör ayarları akıllı telefon bağlantısı sağlandıktan sonra kullanıcının tercihine göre değiştirilebiliyor. WeWALK’u akıllı telefona Bluetooth ile bağladıktan sonra, baston üzerindeki touchpad ile görme engellilerin alışık olduğu şekliyle akıllı telefon kontrol edilebiliyor. Bu özellik şu anda yalnızca Android telefonlarda sunuluyor. Ayrıca yazılımcılar baston için hazırlanmış SDK sayesinde cihaza farklı özellikler kazandıracak uygulamalar hazırlayabiliyorlar.

Görme engelliler için dünyanın ilk akıllı bastonu: WeWALK

WeWALK’un üretim sürecine geçebilmesi ve ihtiyacı olan görme engelli kişilere ulaşması amacıyla, Türk crowdfunding sitesi Arıkovanı’nda bir kampanya başlatılmış. Kampanya sayfasından farklı paketler ile projeye destek olmak mümkün. Bu yazı yazıldığı sırada kampanya çoktan başarılı olmuş ve 200 bin TL’lik ilk hedefin üzerine çıkılmıştı. Sıradaki hedef ise 500 bin TL. Yapılan tüm bağışlar, görme engelli kişilere akıllı baston ulaştırmak için değerlendirilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.