btbilgi

Türk basınının önde gelen gazetelerinden Sözcü, ülkenin en çok okunan yayını olmasının yanı sıra dijital kanallardaki etkinliğiyle de dikkat çekiyor. Tirajı 300 bin seviyesindeki dört beş gazete arasında yer alan Sözcü’nün 2,8 milyon beğeni alan Facebook sayfası, 1 milyonu aşkın takipçisi ile Twitter @gazetesozcu hesabı, gazetecilik faaliyetinin etki alanının çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlıyor.

Sözcü Medya Grubu Dijital Direktörü Erhan Acar: "Yaş ortalaması artınca dijitalin de desteği ile konvansiyonel medyanın ömrü uzadı".
Sözcü Medya Grubu Dijital Direktörü Erhan Acar: “Yaş ortalaması artınca dijitalin de desteği ile konvansiyonel medyanın ömrü uzadı”.

Online mecralarda günlük tekil erişimi 2,7 milyonu bulan Sözcü her ay yaklaşık basılı ve online yayın olarak her ay 15 milyon okura dokunuyor… Orta yaş ve AB grubunun dikkatle izlediği marka, satın alma gücü yüksek bir kesimle temas halinde. Gazetenin dijital dönüşümünü sağlayan isimlerden Sözcü Medya Grubu Dijital Direktörü Erhan Acar, basın ağırlıklı iletişim kariyeriyle konvansiyonel ve dijital mecralar arasındaki geçişi en iyi şekilde gözlemleyen genç profesyoneller arasında yer alıyor.

Bu yıl son iki çeyrekte ağırlıkla video yapımlara yöneldiklerini ifade eden Sözcü Dijital Direktörü Erhan Acar, bu tür yapımların Sözcü açısından 2017’ye damgasını vuracağını söylüyor. Acar, mobil uygulamalar konusunda da benzer bir trendi yaşadıklarını şöyle ifade ediyor.

“Dışarıdan bize yansıyan bilgiler, televizyonların artık insanların dikkatini toplayabilmek için çok zorlandıklarını gösteriyor. TV seyredenlerin yüzde 85’i aynı anda telefonlarına bakıyorlarmış. Ekran sayısı giderek artarken içerik anlatım sanatı ve arkasında ciddi bir iletişim mühendisliği gelişiyor”.

“Dijital yanlış kullanıldığında en pahalı mecradır”
İki yıla yakındır Sözcü deneyimini yaşayan Erhan Acar, daha önce eKolay.net ve Doğan Grubu’nda çok sayıda projenin içinde yer aldı. Acar’a göre günümüzün iletişim projelerinde en önemli sorunlardan biri dijitali “ucuz bir mecra” olarak görmek, bir diğeri ise “insanı dijital operasyonların merkezine oturtamamak”. Dijital iletişim faaliyetlerinde gerek pazarlamacıların, gerekse uzmanların projeleri bir teknik ve mali mesele olarak ele alma eğiliminde olmalarını bazı açılardan manidar görüyor.

“Dijital tanıtım ve pazarlama bir hayli pahalı bir operasyondur” diyen Erhan Acar, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor:

“Dijital ortamda biz mühendislik kavramına genelde network ve yazılım açısından baktık. Oysa dünyanın gittiği yönde iletişim mühendisliği diye bir olgu var ve bu disiplin büyük bir önem kazanıyor. Dünyada ciddi bir teknoloji fazlalığı ve coşkusu oluşmaya başladı. Her gün onlarca yeni çözüm ortaya çıkıyor. Teknoloji dünyasının en önemli sorunlarından biri merkeze insanı koyamamasıdır. Türkiye gibi ülkelerde bizler aslında teknoloji uyarlaması (implementation) yapıyoruz. Dolasıyla e-ticaret veya yayıncılık, ne iş yaparsanız yapın, insanla varlık bulan bir iletişim stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Eğer siz insanların 7/24 çok hızlı tüketen, çok ciddi mesaj bombardımanı altında bulunan bireyler olduğunu görmezseniz, sadece matematiksel hesaplarla “şu kadara para harcadım, bunun geri dönüşü şudur” gibi çizgisel bir düşünceyle çok fazla yol almanız da mümkün değildir. Bu yaklaşım matematik açıdan size ucuz iş çıkarmayı sağlar ancak bir yandan da dünyanın en pahalı reklamcılığını yapmış olursunuz”.

erhanacar2
Erhan Acar “Dijital ortamda biz mühendislik kavramına genelde network ve yazılım açısından baktık. Oysa dünyanın gittiği yönde iletişim mühendisliği diye bir olgu var ve bu disiplin büyük bir önem kazanıyor. Dünyada ciddi bir teknoloji fazlalığı ve coşkusu oluşmaya başladı. Her gün onlarca yeni çözüm ortaya çıkıyor. Teknoloji dünyasının en önemli sorunlarından biri merkeze insanı koyamamasıdır” diyor.

Merkeze insanı koymak
Erhan Acar’a göre online platformlardaki frekans sıklığı ve gönderim çeşitliliği dijital reklamların maliyetlerini artırıyor. “Kendimizce dijital reklamları birim fiyatlara bölerek bir ucuzluk psikolojisi yaşıyoruz ancak toplamda harcadığımız efor, bu ilanların frekans ve ilan yoğunluğu nedeniyle çok dikkatli düşünülmesi gereken bir konudur. Online platformlardaki bu frekans yüksekliği markanın genel algılanması, itibar yönetimi ve iletişimle ilgili diğer her unsuruna etki eder” diyor.

İçerik tabanlı düşünme, medya iletişim stratejileriyle harmanlanmış bir dijital pazarlama stratejisinin oluşması için insan ve topluluk odaklı düşünmenin önemine dikkat çeken Acar, “Sözcü’de başladığımda belli bir topluluğun yayın organıydı. Biz dijital anlamda gerekli adımları atıp okurla köprüleri kurmaya ve sağlamlaştırmaya çalıştık” vurgusunu yapıyor. Acar, dijitalin, markanın özündeki ruhu yakalaması gerektiğine inanıyor. Sözcü’de anlık olarak bütün dijital akışları en üst seviyede takip ettiklerini ifade eden Acar, çalışmaları hakkında şunları söylüyor:

“Kullandığımız üçüncü parti analitik uygulamaların yanı sıra dahili çözümlerimiz, herhangi bir içeriğin belli bir anda sosyal medya mecralarındaki, diğer sitelerdeki durumunu görme ve takip etme becerisi bulunuyor. Dolayısıyla tüm yayıncılığın arka tarafına sadece haber ajanslarından ve muhabirlerden gelen haberler yön vermiyor, aynı zamanda sosyal medyayı da gerçek zamanlı (real time) izleyip bunu içerideki editoryal faaliyetlere anlık yansıtacak şekilde kullandığımız bir trend topic mekanizmamız bulunuyor”.

2000 sonrası kuşağın medya tüketim alışkanlıklarını analiz edebilecek uzmanlara ihtiyacımız var. Geçmişte birkaç yılda yaşanan yenilikler şimdi birkaç ay içinde gerçekleşiyor. Bu dinamizmi ve tüketici eğilimlerini uzman kişi ve kurumların çok doğru yorumlayıp çıktılarını piyasaya sunması bu alandaki oyunun kurallarını da değiştirecektir

“Dijital” basılı yayının sonu mu?
Peki dijital yayıncılık geleneksel basının sonu mu? Bu bitmek tükenmek bilmeyen tartışmaya Acar farklı bir boyut getiriyor. “Dijital mecralar geleneksel yayıncılığın ömrünü uzatıyor” diyen Acar’a göre ortalama ömrün uzamasının da bunda ciddi bir etkisi var. Sözcü Medya Grubu Dijital Direktörü Erhan Acar, geleneksel yayıncılık için dijital kanalların bulunmaz bir nimet olduğunu şu sözlerle açıklıyor:

sozcu

“Sosyal mecralarda anlık ölçümleme ve bilgilendirme yayın kararlarını net bir şekilde etkiliyor. Bu anlamda dijital operasyonlar konvansiyonel medyanın ömrünü uzatıyor. Konvansiyonel medya ile dijital arasında iki tip etkileşim yaşanıyor: Dünyada özellikle Batı ülkelerinde insan yaş ortalaması yükselişe geçti. 60-65 olarak hesaplanan insan ömrü ortalaması 80-85’e oturdu. Dolayısıyla gazete tüketen kuşağın ömrü uzadı. Dijital markaya olan söylemler ve frekanslar arttıkça bu kuşak da markaya olan bağlılığını farklı şekillerde sürdürdü ve dijital aksiyonlar, tüketicinin satın alma tercihlerini etkileyerek konvansiyonel medyanın ömrünü uzattı.”

idcacar“İkinci olarak ise yazıişlerinin o gün içerisinde milyonlarca okunmuş bir şeyi analiz etme gereksinimini hissetmesi de, geldiğimiz noktada içerik açısından dijitalin gücünü gösteriyor. İlerleyen günlerde milenyum kuşağının sosyal medya ve içeriği tüketme biçimlerinin mevcut tabloyu değiştireceğini görebiliyoruz. Bu nedenle aslında 2000 sonrası kuşağın medya tüketim alışkanlıklarını analiz edebilecek uzmanlara ihtiyacımız var. Geçmişte birkaç yılda yaşanan yenilikler şimdi birkaç ay içinde gerçekleşiyor. Bu dinamizmi ve tüketici eğilimlerini uzman kişi ve kurumların çok doğru yorumlayıp çıktılarını piyasaya sunması, bu alandaki oyunun kurallarını da değiştirecektir”.

Erhan Acar hakkında
1997-99 arası Radikal ve Fanatik internet sitelerinin kuruluşunda çalışan Acar, 2000-2006 arası ekolay.net sırasında birçok projeye imza attı. Medya.Net’in kurucuları arasında yer aldı. 2006’da Hürriyet’te ilk olarak İnternet Operasyonları Müdürü oldu, Ardından İş Geliştirme ve İnternet Grubu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Ardından içerik ve topluluk servislerinden sorumlu İcra Kurulu Üyesi olarak yine iki yıl Hürriyet’te çalıştıktan sonra bir yıl on aydır yeni ürün ve stratejilerden sorumlu Sözcü Medya Grubu Dijital Direktörü olarak görev yapıyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.