btbilgi

Her gün otomotiv sektöründe yenilikler görüyoruz; devrimsel motor teknolojileri, yenilikçi iç tasarımlar, bilimkurgu filmlerinden fırlama gibi duran gövdeler ve elektrikli otomobil projeleri gibi. Özellikle kendi kendine giden arabalar konusunda şu anda sadece otomotiv firmaları değil, Google, Apple ve Microsoft gibi teknoloji devleri bile çalışmalar yapıyor.

Tüm bunlara Nesnelerin İnterneti çözümlerini de eklerseniz, yakın gelecekte arabalarımızın neye benzeyeceğini hayal etmek bile heyecan verici olmaya başlıyor. Gelin 2020 yılından itibaren otomobil denilince hengi teknolojilerden bahsedeceğimize beraberce bir bakalım.

Otonom arabalar

Daha şimdiden tonla firma arabalarımızın gelecekte kendi kendine hareket edebilmesi ve trafikte sorunsuzca yol alması için uğraşıyor. Araçların otonom özelliğe sahip olması kolay değil; entegre edilmiş radar, GPS, LIDAR, odometri gibi birçok sensörden aldığı veriyi anında işlemesi gerekli. Devamlı çevrenin, trafiğin, diğer araçların ve yayaların taranması, olası problemler konusunda milisaniyeler içinde karar verilmesi gerekiyor. Bu da bizi makine öğrenmesi ve yapay zekaya getiriyor.

Fakat işin bir de düzenleme kısmı var. Henüz dünya üzerinde hiçbir ülke otonom otomobil kavramına hazır değil. Bu konuda tüm ülkelerin yasaları değiştirmesi ve tüm halka açık testlerin güvenli şekilde tamamlanmış olması lazım. Ama bir kez otonom araçlar hayatımıza girdiği anda hem şehirlerin hem de sosyal hayatın şekli değişecek.

Yakın gelecekte hayatımızı değiştirecek 5 otomobil teknolojisi

Gerçek zamanlı trafik verisi

Her ne kadar akıllı telefonlarımızdaki navigasyon programlarında gerçek zamanlı trafik verisi alabilsek bile, arabalarımızda bu bilgiyi verimli şekilde kullanamıyoruz. Günümüzde çoğu arabada navigasyon uygulaması olsa bile, arabanın kendisi internete bağlı olmadığı için bu veriyi kullanamıyor.

Bu yönde iki farklı yaklaşım var, birincisi akıllı telefonlarımızı otomobil eğlence ve bilgi ekranlarına dışarıdan bağlamak. Bu yönde Apple, Google ve Microsoft farklı çözümler geliştiriyor. Diğer ve daha geniş kapsamlı olanı ise arabalarımızı birer Nesnelerin İnterneti cihazı haline getirmek. Yani arabanız da aynı akıllı telefonunuz gibi davranacak ve arabaya bindiğiniz anda bir daha telefon kullanmanız gerek kalmayacak. Bu yaklaşıma ön cam ekranları ve dijital asistan entegrasyonu da dahil.

Sürüş destek sistemleri

Şu anda bile arabalarımızda bir sürü destek sistemi çalışıyor. ABS (fren kilit engelleme), ACC (adaptif sürüş kontrol), yokuş duruş destek, otomatik park sistemleri, park sensörleri, gece ayna karartma, yağmur ve silecek ayar sensörleri, şerit takip sistemleri ve öndeki aracı yakın takip uyarıları gibi.

Ama şu ana kadar en çok işimize yarayacak sistem henüz birçok arabada yok: Tam otomatik ve akıllı frenleme. Bu sistem yakın gelecekte tüm araçlarda bulunacak ve her türlü trafik durumunu takip edecek. Eğer zorunlu görürse saniyenin çok küçük bir anında tepki vererek bizim adımıza frenleme yapacak. Ama bu teknolojiye gözü kapalı güvenebilmek için henüz erken gibi görünüyor.

Yakın gelecekte hayatımızı değiştirecek 5 otomobil teknolojisi

Biyometrik anahtarlar

Daha şimdiden geleneksel otomobil anahtarı kavramı yok olmaya başladı. Uzaktan kumandalar genel kullanımda ve yeni modellerde siz arabaya yaklaştığınızda, cebinizdeki anahtar kapıyı otomatik olarak açabiliyor. Start/stop sistemli araçların çoğunda anahtar takmak için yuva bile bulunmuyor. Bunun bir ileri aşaması sizi çeşitli yöntemlerle tanıyan araçlar olacak.

Biyometrik tarama sistemleri henüz arabalarımızda çok ender kullanılıyor ama gelecekte durum değişecek. Bir arabanın bizi tanıması için çok çeşitli yöntemler var, bunlardan biri veya birden fazlası birarda kullanılacak. Örnek verirsek, parmak izi, retina veya yüz tarama, sesli kilit mekanizması hatta duruş/yürüyüşünüzden biyometrik tanıma yapma bile sözkonusu olabilir. Bu ileri teknoloji yöntemlerin araçlara yerleştirilmesi ile araç hırsızlıkları tarih olabilir.

Şoför durum ve sağlık takibi

Her ne kadar sarhoş şekilde otomobil kullanmamak gerektiğini bilsek de, arabamız da bunu bilse daha iyi olmaz mıydı? Veya uykulu şekilde direksiyon başına geçtiğimizde aracımız çalışmayı reddetse ve bize gidip güzel bir uyku çekmemizi önerse? Ya direksiyonda aniden kalp krizi geçirecek olursanız? Otonom araçlar hayatımıza girdiğinde bunlar daha az önemli sorunlar olabilir ama şimdilik bu çeşit analiz sistemleri ile yetinmemiz gerekecek gibi görünüyor.

Biyometrik sistemlerin bir diğer faydası burada ortaya çıkıyor. İster araba içi sensörlerle, isterse de giyilebilir akıllı aksesuarlarla (saat, kolye, bileklik gibi) olsun, aracımız yakın gelecekte fiziksel durumumuzu her an takip edebilir hale gelecek. Böylece sadece ölümlü kazaları değil, sürüş sırasında oluşabilecek her türlü insan kaynaklı hatayı da minimize etmek mümkün olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...