btbilgi
banupeksoy
Banu Peksoy, “Müşterilerimize sunduğumuz CDN, hosting ve bulut hizmetlerimiz ile bugüne kadar önemli bir yol katettik. 2017 hem müşterilerimiz, hem de Dorabase’in büyüme trendi açısından yepyeni bir dönem olacak” diyor.

Şu günlerde sayısı hızla artan hackathon’lardan biri de Turkcell’in BiP uygulamasını geliştirmek için düzenleniyor. Bu anlamda kurumlar, fikirleriyle enerjilerini ortaya koyan genç girişimcilere çeşitli yöntemlerle destek veriyor. Türkiye önde gelen veri merkezlerinden Dorabase deTurkcell’in desteklediği BiP Hackathon için uygulama ya da bir çözüm geliştiren 50 girişimciye kendi sunucularında ücretsiz alan açtı.

Altı ay önce bir sitede girişimcilere videolu bir davet yayınlayan Dorabase sayesinde bu 50 kuluçka girişim şu anda yılda 10 bin TL’lik bir paket kapsamında markanın veri merkezi hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Dorabase Pazarlama Müdürü Banu Peksoy, “Girişimcilere Dorabase’in sunduğu teknoljilerden yıllık 10 bin TL değerinde hizmet sağlarken bu konuda herhangi bir sözleşme imzalamıyor ve taahhut istemiyoruz.. Yeni girişimler için başlangıçta hemen her şey önemli bir maliyet unsuru. Dolayısıyla Dorabase internet tarafında girişimcilerimizin tüm gereksinimlerini karşılayarak önemli bir katkıda bulunuyor” diyor.

Girişimciler destek bütçesi sona erdiği zaman isterlerse indirimli ücretlerden bu hizmetleri almayı sürdürebiliyorlar. Bu arada genç girişimler, Dora’nın müşterilerine sunduğu, bulut servisleri, bant genişliği, SSL ve lisanslama gibi hemen her türlü hizmetlerden faydalanabiliyor.

BiP Hackathon, StartersHub’da
İnternet trafik hacmi açısından Türkiye’nin önde gelen sayılı veri merkezleri arasında yer alan Dorabase’in destek verdiği girişimciler Turkcell’in mobil uygulaması BiP için yenilikçi çözümler geliştiriyor. BiP’e yeni özellikler ekleyerek değer katmak amacıyla düzenlenen nkod geliştirme etkinliği BiP Hackathon’a başvurular 18 Kasım’da sona erdi.

Yarışma, 25-27 Kasım 2016 tarihleri arasında StartersHub’da gerçekleştirilecek. Başarı potansiyeli olan ekipler, hackathon sonrasında dört hafta boyunca StartersHub ekibi ve mentorların da aktif şekilde destek vereceği bir ön hızlandırma sürecine kabul edilecekler. Dorabase CEO’su Timuçin Öğün de BiP Hackaton’un teknoloji mentorları arasında yer alıyor.

timucinogun
Dorabase CEO’su Timuçin Öğün

BiP Hackathon’a katılan girişimciler arasında birinciye 30 bin TL, ikinciye 20 bin TL, üçüncüye 10 bin TL olmak üzere toplam 60 bin TL’lik ödül verilecek. Bugün bulut, sunucu barındırma ve CDN hizmetlerini Türkiye’nin önde gelen kurumsal markalarına sunan Dorabase yarışmaya katılan girişimcilere uzman olduğu medya, e-ticaret, oyun yazılım ve bilişim sektörlerindeki deneyimlerini de aktarmaya hazırlanıyor. Girişimciler için en önemli katkı da bu olsa gerek. Çünkü bu tür bilgileri edinmek için çoğu kez pazarda düşe kalka büyümeyi öğrenmek gerekiyor.

Dorabase’in büyüme planları
Dokuz yıldır büyümesini sürdüren Dorabase hizmet kalitesini artırmak için şu günlerde belli başlı sunucularını yeni bir veri merkezine taşıyor. İngiliz kökenli Zenium, Ümraniye’deki 12 bin metrekarelik merkezinde en son teknolojiler, güçlü güvenlik ve en son yedekleme teknolojileriyle Dorabase sunucularını ağırlamaya hazırlanıyor.

Zenium İngiltere, Dorabase’in katılımıyla ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye’nin önde gelen İçerik Sunum Networklerinden (CDN) biri olan Dorabase ile olan işbirliğimizden büyük bir mutluluk duyuyoruz. İş birliğimiz, Dorabase’in pazara sunduğu CDN, Cloud DNS, Cloud L/B gibi katma değerli hizmetler ile daha da gelişecek. Kazan kazan modeliyle büyüyen işortağı ekosistemimizdeki yerini alan Dorabase’in kendi müşterilerine verdiği sıkı taahhütleri ve kalite güvencesini Zenium olarak desteklemekten mutluyuz” ifadeleri yer alıyor.

Türk Telekom’un bant genişliğini kullanan ilk üç firma arasında yer alan Dorabase geçen yıl satın aldığı ve 20 yıllık bir şirket olan Kriweb ile sunduğu hizmetlerin kapsamını genişletmeye hazırlanıyor. Online satış ile büyüyen ve bugün irili ufaklı 5 bin kadar şirkete hizmet veren Kriweb, aynı zamanda domaintescil.com sitesi üzerinden pazara 7-8 bin civarında yerel alan adı sağladı. .

Şu günlerde Kriweb’in ana sitesinde hummalı bir şekilde yeni tasarım çalışmaları sürüyor. Domaintescil.com’un yenilenmesinin ardından önümüzdeki günlerde Kriweb de yeni arayüzüyle karşımıza çıkacak. B2B ve kurumsal ağırlıklı kimliğiyle öne çıkan Dorabase’in bundan sonra Kriweb sayesinde dinamik ve enerjik bir müşteri kitlesiyle daha yüksek hacimli işlere doğru yol alması planlanıyor. Dorabase Pazarlama Müdürü Banu Peksoy, “Büyümeye odaklandığımız bu yeni dönemde, yeni servislerimiz ve hizmet kalitemiz ile Dorabase’i daha farklı bir noktada göreceksiniz” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.