btbilgi

Bünyesinde Assan Alüminyum, Assan Gıda, Hyundai Assan, Assan Panel, Assan Hanil, İspak Ambalaj gibi, sanayi, ticaret ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren 22 şirketi ve 7 binin üzerinde çalışanı ile Kibar Holding son üç yıldır köklü bir değişime gidiyor. Yenilikçi insan kaynakları (İK) uygulamalarını hayata geçirerek, bu değişime katkıda bulunan Kibar Holding CHRO’su (Chief Human Resources Officer) Eşber Çekiç ile konuştuk.

Çekiç, çalışmalarıyla geçtiğimiz günlerde yayınlanan Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su listesinde yerini aldı.
 
Sizi tanıyabilir miyiz?
 
Tofaş’ta Üretim Mühendisi olarak başladığım görevime, üretimde 10 yıl boyunca çeşitli yönetim görevleri alarak devam ettim. Daha sonra geçtiğim İK departmanında 10 yıl çalıştıktan sonra, İnsan Kaynakları Müdürü olduğum Tofaş’tan Koç Holding’e İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak transfer oldum. Bu görevi tüm Koç şirketleri için altı yıl yaptıktan sonra, Betek Boya’da 2 yıl Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştım ve 2013 yılından bu yana kazandığım deneyimlerimi Kibar Holding’e taşıyorum.

Mesleki gelişiminiz için neler yapıyorsunuz?

Mesleki hayatımda 11 sene mühendislik ve üretim alanlarda çalıştıktan sonra, o dönemde yeni başladığım insan kaynakları konusunda eğitimler aldım. Kariyerimin ilerleyen aşamasında aldığım koçluk eğitimi ve bunu takip eden kişisel bütünlüğü kuvvetlendirmeyi hedefleyen, ağırlıklı olarak kızılderili kültürüne dayanan uzun süreli bir rehberlik eğitimine katıldım.

Eşber Çekiç, Kibar Holding
Kibar Holding CHRO’su Eşber Çekiç

Kibar Holding İK’da üç buçuk yıldır nasıl bir yapılanmaya gitti?
 
İK anlayışımızın merkezinde çalışanlara verdiğimiz değer var. Çalışanların işe alımından geliştirilmesine, elde tutulmasından ayrılmasına kadar bütün süreçlerimizi yeniden tanımladık. İnsan kaynakları sistemlerini bu anlamda yeniden yapılandırdık. Bu değişimi destekleyecek kültürün oluşmasını amaçladık. Bu çerçevede Kibar Kariyer Okulu’nu ve bu okulun altında yönetilen Liderlik Fakültesi’ni, Satış Fakültesi’ni ve Gelişim Fakültesi’ni oluşturduk. Akademi bünyesinde uzman, yönetici, direktör ve genel müdürler Sabancı Üniversitesi işbirliği ile uygulamalı ve teorik dersler görüyor, sertifika alıyor.

Belirlediğimiz prensipler ile her yöneticinin insan kaynakları yöneticisi vasfı taşımasını istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için kullandığımız insan kaynakları bilgi sistemine Maestro adını verdik. Belli bir büyüklüğün üzerinde olan grup şirketlerimizde yapılanmamızı oluşturduk. “Her yönetici kendi kariyerinin maestrosu” mottosu ile ilerliyoruz.
 
Çalışan bağlılığını sağlamak için neler yapıyorsunuz?

Her sene performans sistemi çerçevesinde çalışanların hangi işi nasıl gerçekleştirdiklerini ölçüyoruz. Aramıza katılanların da işveren markasını doğru tanıtıp, anlatacakları bir yapı kurduk. Çalışan bağlılığını daha etkin ölçmek, diğer gruplar ve sektörlerle kıyaslama yapabilmek için tedarikçilerimizi yeniden gözden geçirdik. İyileştirme planlarımızı tamamıyla bu ölçümler neticesinde yeniden revize ediyoruz.
 
Genç yetenekleri kazanmak için neler yapıyorsunuz?

Kibar Holding yöneticilerinin yaklaşık yüzde 50’si X, yüzde 40’ı ise Y kuşağından oluşuyor. Bu aslında gençleri daha iyi anlamaya ve kendimizi daha iyi anlatmaya yardımcı oluyor.

Kibar Holding olarak nasıl algılandığımıza dair bir araştırma yaptırdık. Gençler tarafından yeterince tanınmadığımızı fark ettik. Gençler inovatif çalışma ortamını, kendini geliştirme imkanını, uluslararası alanda çalışmayı önemsiyor. Biz de bu konuları odağımıza aldık.

Gençler iş aramalarını yüzde 64 oranında sosyal medya üzerinden yapıyor. LinkedIn ve Facebook’ta varlığımızı yükselttik; 2 yılda takipçi sayımızı 2,5 kat, bizim şirketlerimizde çalışmak isteyen takipçi sayımızı ise 5 kat artırdık.

Uzun dönem stajyer programımız olan K-Team ile özellikle üniversite öğrencilerine iş deneyimi kazanabilecekleri 1 yıllık bir staj ve gelişim programı sunuyoruz. Buradaki temel amacımız bulunduğumuz sektörlerde yeni yetenekleri ortaya çıkarırken, gençlerin de gelişimine katkıda bulunabilmek.

Programda başarılı olan öğrenciler mezun olduktan sonra ihtiyaçlar çerçevesinde grubumuzda iş imkanları buluyor. İlk yıl 1.700 başvuru aldık. 11 kişiyi programa başlattık, bir yıl sonra 6 kişiyi işe aldık. 2015 yılında 3 bin 800 kişi başvuru yaptı. 17 kişiyi programa başlattık, 5 kişiyi program sonunda işe aldık. 2016 yılında 7 bin kişi başvurdu. 36 kişiyi programa aldık.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.