btbilgi

Yönetim danışmanlığı şirketi Boston Consulting Group (BCG)’un üç sene önce yaptığı Tüketici Hissiyatı Araştırması’nın bulgularına göre Türkiye’de internet üzerinden banka veya kredi kartı ile alışveriş yapan tüketiciler temkinli davranıyordu. Ödeme ve güvenlik kaygıları olan tüketicilerin yüzde 8’i internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyordu. Fakat son yıllarda kullanıcıların alışveriş alışkanlıkları ödeme sistemlerinin getirdiği kolaylıklar ile değişti.

BKM 2016 Ekim verileri

BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) açıkladığı verilere göre Ekim ayı sonu itibariyle Türkiye’de 57,9 milyon adet kredi kartı, 114,5 milyon adet banka kartı olmak üzere toplam 172,4 kart kullanılıyor.

Banka kartları ve kredi kartları ile Ekim ayında toplam 50 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Bu tutarın 45,5 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 4,5 milyar TL’sinde banka kartları kullanıldı. Buna göre önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı banka kartı ile ödemelerde yüzde 31, kredi kartı ile ödemelerde ise yüzde 7 oldu.

BKM verilerine göre 2016 yılının ilk 10 ayında toplam 55,8 milyar TL tutarında internetten kartlı ödeme gerçekleşti. Buna göre önceki yılın aynı dönemine kıyasla internetten kartlı ödemelerde gerçekleşen artış oranı yüzde 22. Toplam kartlı ödemeler içindeki internetten ödeme payı ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 10,4 olarak gerçekleşirken, 2016 yılının ilk 10 ayında yüzde 11,5’e çıktı.

İnternetten kartlı ödemelerde cayma azaldı

İnternetten yapılan alışverişlerde, 2010 yılında yüzde 18,3 olan 3D Secure ile yapılan güvenli ödeme işlemlerinin 2016 yılının ilk 10 ayında yüzde 52’ye yükseldiği görülüyor.

BKM dolandırıcılık istatistiklerine göre yurtiçi fiziki POS’larda gerçekleşen her 1 milyon TL’lik kartlı ödemenin 2010 yılında 33 TL’sinde dolandırıcılık gerçekleşiyordu. 2016 yılının ilk 10 aylık verilere göre ise tüketiciler her 1 milyon TL’lik işlemde yalnızca 8 TL dolandırıcılık işlemine maruz kaldı. Türkiye’de kredi kartlarının, ATM’lerin ve POS’ların tamamı chip&pin teknolojisine sahip olduğu için, bankaların dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini oldukça etkin bir şekilde uygulaması ile dolandırıcılık oranlarında azalma görülüyor.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.