btbilgi

İsveç geri dönüşüm konusunda tüm dünyanın ders alabileceği bir örnek teşkil ediyor. Yıllık olarak 1,5 milyardan fazla cam şişe ve kutuyu geri dönüştüren İskandinav ülkesi, bu konuya verdiği önem ile dünyadaki öncüler arasında. Geri dönüşüme verdiği önem sayesinde, yaklaşık 9,6 milyonluk nüfusuyla yılda sadece ortalama 461 kilogramlık işe yaramaz çöp üretiyor. Bu oran, 500 kilogram olarak belirlenmiş Avrupa ortalamasının gerisinde.

İsveç çöp programını geleneksel çöplüklerin neden olduğu gazları ve toprak kirliliğini önlemek amacıyla oluşturdu. İsveç yasalarına göre üreticiler kendi ürünleriyle alakalı toplanma ve geri dönüşüm masraflarını karşılamakla yükümlü. 1990’lı yıllardan itibaren yürürlüğe giren bu tip yasalar, şirketlerin çevreyi koruması için atılmış önemli adımlar arasında bulunuyor. İsveç’te bu tip yasaların yardımıyla çöpler imha tesislerine gitmeden önce evlerde ve iş yerlerinde filtrelenip, geri dönüştürülebilecek her şeyin önceden ayrıştırılması sağlanıyor. Bu nedenle ülkede yıllık üretilen çöpün yüzde 99’u geri dönüşümden geçiyor.

Çöpünü “çöpe atmayan” geri dönüşüm kralı: İsveç

Fakat İsveç’in çevreyi koruma konusundaki bu hassasiyeti, beraberinde beklenmedik bir sıkıntıyı da ortaya çıkardı. İsveç çöplerin yakılması ve çıkan buharın türbinlere yönlendirilmesi yöntemiyle elektrik üreten 32 tane özel elektrik üretim tesisine sahip. Bu tesisler çöplerin yakılması sonucu toprağa sızan toksinlerin azaltılması amacıyla kurulmuştu. Günümüzde ise üretilen çöpler geri dönüşüm nedeniyle dikkatlice filtrelendiği için, çöp yakma prensibiyle çalışan elektrik tesislerinin kullanabileceği çöp miktarı oldukça azalmış durumda. İsveç bu nedenden ötürü İngiltere, İtalya, Norveç ve İrlanda gibi ülkelerden çöp ihraç ederek enerji ihtiyacını karşılamaya çalışıyor.

İsveç Finans ve Tüketim Bakanı Per Bolund’un geri dönüşüm hakkındaki açıklaması şu şekilde: “Bu konuda sorumluluğumuz olduğunu düşünüyor ve sorumlu bir şekilde hareket ederek ekolojik ayak izimizi düşürmeye çalışıyoruz. Tüketiciler bu konuda katkıda bulunmak istediklerini gösteriyorlar. Biz de devlet tarafı olarak onlara bu isteklerini gerçekleştirmelerine ve sürdürülebilir bir yaşam kurmalarına yardım etmek istiyoruz.”

İsveç’in geri dönüşüm konusundaki tartıştığı planlardan biri çöp üretimi tamamen durdurmak. Bu plan kıyafet, elektronik ürün ve bisiklet gibi ürünlerin çöpe atılması yerine tamir edilmesini öneriyor. Bu sayede üretilen çöp miktarının azalmasının yanı sıra, tamir edilecek ürünler sayesinde yeni iş imkanlarının oluşturulması bekleniyor. Bu program Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.