btbilgi

Özellikle büyük kentlerin yorucu temposu ve rutin yaşam birçok insanı evde hayvan beslemeye yöneltiyor. Fakat kent yaşamında en sıkıntılı konulardan biri de kent insanının “zaman fukarası” olmasıdır. Yoğun bir günün akşamında sizi karşılayan neşeli kuyruk belki de sadece mamasının bittiğini haber veriyor. Banamama.co giderek büyüyen bu pazarda kendine özgü iş modeliyle fırsatları değerlendirmeye çalışan yeni girişimler arasında abonelik sistemiyle dikkat çekiyor.

Bu yılın ağustos sonunda faaliyete geçen girişim, kısa sürede 350’yi aşkın üyeye ulaştı. Girişimciler, şu anda yüzde 60’ı düzenli üyelerden oluşan Banamama.co topluluğunun yılbaşına doğru yaklaşık 2 bin kullanıcıya erişeceğini ve istikrarlı bir şekilde büyümek istediklerini ifade ediyorlar.

tarcin1

Koç Üniversitesi öğrencilerinden Emre Özdemir’in ön ayak olduğu ve Ege Ilgaz Şencan ile Dilan Tulan’ın omuz verdiği bu girişim evcil hayvanların daha sağlıklı yaşamasını ve bunu yaparken de evcil hayvan dostlarının hayatını kolaylaştırmayı hedefliyor. Markanın iletişimini yürüten Dilan Tulan, “Banamama.co için gelecek planlarımızda sosyal sorumluluk çalışmaları ve etkinliklerle Türkiye’deki ilk ve tek samimi evcil hayvan platformu olmayı hedefliyoruz” diyor.

Ona mama, buna mama, banamama.co!
Marketing Türkiye’de bahar aylarında yer alan ve 150 bin kişiyle yapılmış bir araştırmada Türkiye’de evcil hayvan olarak en fazla kuş beslendiği (yüzde 33), onun ardından kedi (yüzde 32) ve köpeğin (yüzde 27) geldiği yer alıyor. Abonelik sistemi üzerine kurulu Banamama.co’nun kurucuları, düzenli ve ölçeklenebilir bir sistem kurgulamak; özellikle de evcil hayvan ürün sağlayıcılarında bir farkındalık yaratmak istediklerini söylüyorlar.
tarcin4Bu gençler, şu ana kadar bir yatırımcı arayışında bulunmamışlar, deyim yerindeyse başlangıç itibarıyla stres testini tek başlarına göğüslemeyi planlıyorlar.

Belli tedarikçilerle işbirliği içinde üyelerine sundukları ürünleri ise İstanbul içinde kendi ulaştırma ağı üzerinden müşterilerine iletirken, İstanbul dışı teslimatları ise 2-3 gün içerisinde gerçekleştirebiliyor.

Dilan Tulan, iş modelinin kendilerine faydası hakkında şunları söylüyor: “Konseptimiz, ‘Evcil dostlarımızın maması hiç bitmesin’.  Üyelik sistemini bu nedenle oluşturduk. Üye olmak çok basit ve ücretsiz. Üyelerimizin oluşturduğu plana göre mamaların düzenli gönderimini yaptığımız için önceden hazırlanmış bir ajandayla çalışma fırsatımız oluyor”.

emre özdemir
Banamama.co kurucu ve CEO Emre Özdemir’in hedefi Banamama.co ile dünya pazarına açılmak.

Abonelik sistemi nasıl çalışıyor?
Banamama.co’nun üç, altı ve 12 aylık abonelik sisteminde evcil hayvanın yaşına ve cinsine göre veterinerlerin danışmanlığında hazırlanmış miktarlarda mama önerileri tüketiciyi yönlendiriyor. Evcil hayvanların sağlıklı ve taze mama yemeleri için doğru kilo ve zaman sıklığı kombinasyonları da sistemde yer alıyor. Yine de eğer üye kendi istediği miktarda mama tedarik etmek isterse kendi kutularını oluşturup kendi tanımladığı beslenme döngüsünü başlatabiliyor.

Türkiye’deki evcil hayvan ve bu konuyla ilgili sosyal bilincin her geçen yıl ortalamanın üstünde arttığını ifade eden Banamama.co CEO’su Emre Özdemir, uzun erimli hedefleri konusunda şöyle konuşuyor:

“Yurtdışında özellikle Avrupa ve Kuzey Amerika’da bu pazar çok daha büyük ve yeterince olgun bir seviyede. Bizim için Türkiye, hem pazar, hem sosyal farkındalık, hem de fizibilite açısından çok uygun bir başlangıç noktası. Nihai hedefimiz ise Banamama.co ile Avrupa ve Kuzey Amerika pazarına açılıp, bu bölgelerde de sosyal sorumluluğunun farkında olan evcil hayvan dostlarını biraraya getirmektir”.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.