btbilgi

Denetim ve danışmanlık hizmetleri sunan KMPG Türkiye’nin hazırladığı, 2016 analiz ve 2017 yılı ekonomik öngörü raporu yayımlandı. Raporda gelecek yılda hem dünya, hem de Türkiye ekonomisinde daha iyi performans beklendiği belirtiliyor. 2017’nin ülkemiz açısından kayıpların telafi edileceği ve reform adımlarıyla güçlü büyümenin yaşanacağı bir yıl olacağı tahminleri raporda yer almış.

Türkiye’de ve dünyada makro ekonomik gelişmeleri analiz eden rapordan, ülkemizle ilgili dikkat çeken bazı başlıklar aşağıdaki şekilde:

– 2016’nın ilk yarısında büyüme grafiği çizen Türkiye, yılın ikinci yarısında aynı başarıyı yakalayamayacak. Buna sebeplerden biri, turizmdeki kayıpların üçüncü çeyreğe etkisi. Dördüncü çeyrekte ise iç tüketimde belli bir miktar toparlanma görülüyor, böylece yıl sonunda yüzde 3’lük bir büyüme söz konusu olacak.

– 2016’nın ikinci çeyreğinde cari açık yüzde 4,2’ye gerilemişti, yıl sonunda ise bu rakamın yüzde 4,9’a çıkacağı tahmin ediliyor. Yıl sonu için beklenen cari açık rakamı yaklaşık 35 milyar dolar olacak.

– Dolarda yaşanan üstüste artışlar, Türkiye’nin dış borç yapısını bozma eğiliminde. Toplam dış borcun GSYİH’ye oranı, 2016’nın ikinci çeyreğinde yüzde 59,5’ varmış durumda. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından S&P ve Moody’s, bu göstergedeki zayıflık yüzünden Türkiye’nin notunun kırıldığına dikkat çekiyor.

2017 için Türkiye ekonomisinde beklentiler iyimser

– Dünya Ekonomik Forumu Rekabetçilik Endeksi listesinde Türkiye kurumsal yapıda 75’inci sıraya düştü, bu da 11 sıra gerileme anlamına geliyor. 15 Temmuz olaylarının ardından yaşanan geniş çaplı işten çıkarmalar, hükümetin vereceği kararların etkinliğini ve tahmin edilmesini sıkıntıya sokuyor. Kredi derecelendirme kurumu Moody’s, Türkiye’nin 2010-2014 arasındaki yüzde 5,5 ortalama büyümesinin 2016-2019 yılları arasında yüzde 2,7’ye gerileyeceğini öngörüyor. Türkiye’nin kredi profilindeki bozulmanın 2-3 yıl daha devam edeceği tespit edilmiş durumda. Tüm bunlara bakınca kısa vadede Türkiye’nin kredibilite notu yükselmeyebilir.

– Türkiye son 27 çeyrektir ortalama yüzde 5 oranında büyüme yaşamış. Fakat 2016 içinde yaşanan sıkıntı verici gelişmeler sebebi ile Orta Vadeli Program’da aşağıya doğru revizyona gidildi. Yıl sonu büyüme beklentisi yüzde 4,5’ten yüzde 3,2’ye, 2017 büyüme beklentisi ise yüzde 5’ten yüzde 4,4’e inecek şekilde değiştirildi.

– Son iki çeyrektir yatırımlardaki duraklama yüzünden genel büyüme olumsuz etkileniyor. Türkiye’nin ihracat ve yatırım alanlarındaki büyüme ile gelişmesi gerekiyor. Fakat bunun yerine iç tüketim ağırlıklı büyüme gözlemleniyor ve bu da yakın gelecek adına sorun anlamına geliyor.

– 2016’daki tüm olumsuz göstergelere rağmen, 2017 yılında hükümetin yeni reformları sayesinde Türkiye ekonomisinin hız kazanacağı beklentisi büyük. Özellikle hükümetin açıkladığı paketlerle, 2016’nın son çeyreğinden itibaren yatırımların artacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.