btbilgi

“Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things – IoT) kavramı internete bağlı cihaz ya da makinelerin bir ağ oluşturup birbirleriyle konuşabilmesi anlamına geliyor. Her geçen gün sayısı artan akıllı cihazlar ve gelişen iletişim teknolojileri sayesinde IoT trendi iş hayatında büyük bir devrime yol açıyor. Ülkemizden de bu alanda çalışan firmalar ön plana çıkmaya başladı. Bunlardan biri de ‘Platform 360’ ile cihazlara eksiksiz bir uzaktan yönetim çözümü sağlayan KoçSistem.

Platform 360 ile eksiksiz IoT müşteri deneyimine doğruBaz istasyonları, elektrik sayaçları, üretim ekipmanları gibi pek çok cihaza uzaktan idare yeteneği kazandıran çeşitli KoçSistem çözümleri, şimdi bir IoT ortamı olan Platform 360 ile birleşmiş durumda. Bu platform ile kurumlar sahip oldukları fiziksel nesneleri birbirine bağlı hale getirerek, müşterilerine bir araya getirilmiş fiziksel ve dijital bir deneyim sunabiliyorlar.

KoçSistem bu platformun işe yarayacağı ana alanlar olarak üretim, otomotiv, altyapı ve enerji sektörlerini gösteriyor. OneM2M mimarisi üzerine kurulan Platform 360, nesnelerden toplanan verilerin uygulamalara servis olarak sunulmasını sağlayabiliyor. Ayrıca topladığı verilerin aynı zamanda büyük veri ortamında saklanmasını sağlayarak, sensör sistemlerinin ortak veri kaynağı olma kabiliyeti de mevcut.

Nesnelerin İnterneti çözümlerini biraraya getiren Platform360’ın başlıca fonksiyonları şöyle sıralanmış:

  • Farklı nesne iletişim protokollerini desteklemek
  • İletişimin güvenli şekilde devamlılığını idare etmek
  • Nesne sanal model yönetimi
  • Kurulum süreçlerinin, konfigürasyonların ve firmware yazılımlarının yönetimi
  • Ortak veri yapısının idare edilmesi
  • Acil durum, alarm ve olay bazlı iş akışlarını yönetmek
  • Karar destek mekanizmalarına girdi üretecek ortak servis katmanı sağlamak

Platform 360 daha şimdiden farklı sektörlerdeki çözümler için kullanılıyor. Bunların arasında Endüstri 4.0 destek çözümü ManumetriKS, uzaktan sayaç okuma ve faturalandırma sistemi SistemetriKS sayılabilir. Bunların dışında sistem odası, baz istasyonu, petrol istasyonu gibi tesislerin altyapılarını idaresini sağlayan Sitelink, sayısal yayıncılık uygulaması Pixage, büyük veri platformu IQPlus da platforma uyumlu çalışan ürünlerden bazıları.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.