btbilgi

Steven Spielberg’in yönettiği 2002 yılı yapımı bilimkurgu filmi Minority Report, zamanında epey tartışmaya yol açmıştı. Gelecekte suçların engellenmesi için önsezi kullanılmasından, filmde hükümetlerin vatandaşlarını takip için kullandıkları yöntemlere kadar her şey konuşulmuştu. Filmin sunduğu ilginç noktalardan biri de, bir defektifi oynayan başrol oyuncusu Tom Cruise’un kullandığı bilgisayar arayüzü idi.

Filmde Cruise’ın karakteri holoografik bir ekran karşısında raporları incelerken, bilgisayarı özel bir ışıklı eldiven ile kumanda ediyordu. Bu eldivenleri kullarak, çeşitli el ve parmak hareketleri ile imajlar, videolar ve dosyalar açıp kapatılıyor, üzerlerinde karışık işlemler gerçekleştirilebiliyordu. İşte bu teknoloji 2020 yılında günlük hayatta kullanılır hale gelebilir.

Araştırma ve danışmanlık firması Juniper Research’ün “Gesture, Motion & Haptics” (El/Beden Hareketleri ve Geri Besleme) arayüz raporu bu konuda öngörülerde bulunuyor. Raporda 2020 yılında dünya çapında 492 milyon el/beden hareketi ile yönetilen cihaz bulunacağı söylenmiş. 2016’ya göre bu gelişme yüzde 280’lik dev bir artış anlamına geliyor. Firma yakın gelecekte insanların bilgisayarlarla etkileşiminin ana yöntemi olarak el ve beden hareketleri kullanılacağını ifade ediyor.

Rapor bu hızlı gelişmenin ana tetikleyici olarak da Sanal/Artırılmış Gerçeklik teknolojilerini gösteriyor. İnsanların kısa süre içinde VR/AR gözlüklerine alışacağını söyleyen rapor, günlük hayatta cihazlarla etkileşimde bu yöntemlerin diğerlerine göre tercih edileceğini belirtiyor. Sadece sanal gerçeklik gözlükleri değil, bu arayüz devriminde akıllı saatler, kulaklıklar ve benzer hareket algılayıcı aksesuarlar da büyük rol oynayacak.

Rapor sadece basit bir öngörüde bulunmuyor, aynı zamanda bu alanda çalışacak olan firmaların ve olası oyuncuların takip edebileceği iş modellerini de inceliyor. Bu konuda gelişecek olan trendleri de özetleyen rapor, bize her anımızda hareket algılayıcı bilgisayarlarla çevrili olduğumuz bir gelecek tablosu çiziyor. Aynı Minority Report filminde anlatıldığı gibi bir dünya yani…

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...