btbilgi

Bulut bilişim hizmetlerinde şu anda en büyük oyuncular olarak Microsoft, Amazon ve Google kıyasıya kapışmakta. Kısa aralıklarla bu üçlüden birinin yeni bir yatırım yaptığı veya şirket aldığı haberi geliyor. İşte bu haftanın bulut satın alması Google’da; firma kurumsal bulut eğitimi üzerine çalışan Qwiklabs startup şirketini satın almış.

Qwiklabs 2012 yılında, bulut alanında profesyonellere BT becerileri kazandırma amaçlı kurulmuş. Şimdiye kadar 500 bin kullanıcı ile, toplamda 5 milyon saatlik bulut hizmetleri eğitimi verilmiş. Bu eğitimlerde bulut teknolojileri tanıtımları, nasıl kullanılacakları, kurumlara nasıl entegre edilecekleri ve nasıl idare edilecekleri konuları ele alınıyor.

Şirketin Profesyonel Hizmetler Müdürü Jason Martin bundan böyle tüm eğitim programlarının ve ürünlerinin Google Cloud, Google Cloud Platform ve G Suite ile uyumlu olacağını söylemiş. Firmaları bulut bilişim dünyasına hazırlayan startup’ı satın almak için Google’ın ne kadar ödediği belirtilmemiş. Fakat yapılan açıklamada Qwiklabs’in hizmetlerinin, satın almadan sonra da tüm firmalara açık olacağı ve kesinti yaşanmayacağı ifade edilmiş.

Google bundan önce bulut alanında Anvato ve Synergyse şirketlerini satın alması ile dikkat çekmişti. Anvato şirketi ile bulut hizmetlerine ölçeklenebilir video çözümleri getiren Google, eski çalışanlarının kurmuş olduğu Synergyse ile de bir başka eğitim hizmetini kendine eklemişti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.