btbilgi

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, dünyanın bir yerlerinde hala internet nedir bilmeyen insanlar bulunacak. Aslına bakarsanız, tamamı bağlantılı bir dünya kavramına henüz çok uzağız. Pastanın krema kısmını ise her zamanki gibi gelişmiş ülkeler yiyor. Bunu yeni bir Birleşmiş Milletler (BM) raporu söylüyor.

Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Telekomünikasyon Birliği’nin (International Telecommunications Union – ITU) raporuna bakılırsa, 2016 sonu ve 2017 itibarı ile dünyanın sadece yüzde 50’ye yakını internete bağlı olacak. Rapor şu anda küresel olarak sadece yüzde 47 oranında insanın bir internet bağlantısı olduğuna işaret ediyor. BM daha önce yayımladığı bir projeksiyon raporunda, 2020 yılında bu rakamın yüzde 60 olmasını öngörmüştü.

Rapora göre bir yıl içinde 3,5 milyar insan dev bilgi ağına bağlı olacak, dünyanın kalan 3,9 milyar kadarı henüz buna ulaşabilmiş değil. Gelişmiş ülkelerdeki nüfusun yaklaşık yüzde 80’i bağlı iken, gelişmekte olan ülkelerde bağlantı oranı yüzde 40’lara düşüyor. Gelişmemiş ülke sınıfındaki yerlerde ise oran yüzde 15 civarında kalıyor. Özellikle Afrika’nın fakir ve politik olarak dengesiz ülkelerinde 10 kişiden 1’inin internete erişimi olduğu belirtiliyor.

2017’de dünyanın yarısı internet bağlantısına sahip olacak

Fakat internet erişimi yoğun olan ülkelerde artık insanların “internete girmedikleri”, artık “her an bağlı oldukları” da iletilmiş. 3G ve 4G iletişim ağlarının hızla gelişmesi, devamlı internete bağlı nesiller oluşmasına yol açmış durumda. Bu süreci hızlandıran bir başka faktör de, akıllı cihazların ucuzlaması ve telekom operatörlerinin agresif yayılma politikaları olarak ifade edilmiş BM raporunda.

Gelişmemiş ülkelerdeki internet erişim durumunun, gelişmiş ülkelerin yaklaşık 20 sene kadar gerisinden geldiğine de işaret ediliyor. Buna sebep olarak da gelişmemiş ülkelerde altyapı oluşturmanın zorlukları ve maliyet yüksekliği gösteriliyor. Bu ülkeler fakir durumda oldukları için, yukarıda olumlu sayılan ucuz cihaz ve hizmet faktörleri de aynı şekilde avantaj yaratmıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.