btbilgi
Fortinet Danışman Sistem Mühendisi Simon Bryden
Fortinet Danışman Sistem Mühendisi Simon Bryden

xTRlarge’a konuşan Fortinet Danışman Sistem Mühendisi Simon Bryden, 15 Temmuz’da siber saldırıların tavan yaptığını açıkladı. Dünya üzerindeki saldırıları FortiGuard Labs üzerinden izlediklerini anlatan Bryden, 15 Temmuz günü normalin çok üstünde bir siber saldırı gözlemlediklerini söyledi. Saldırıların daha çok virüs ve Truva atı şeklinde olduğunu belirten Bryden, insanların internete çok girdiği olağandışı günlerde hacker’ların saldırılarını artırdığını anlattı.

FortiGuard Labs 15 yıldır tehditler ile ilgili bilgi ve istihbarat topluyor. Fortinet’in Gelişmiş Tehdit Koruma Yapısı gibi teknolojileri, trafikleri derinlemesine gözetliyor, yerel tehlike zekâsını dinamik olarak oluşturuyor ve gerçek zamanlı güncellemeleri tüm sisteme otomatik şekilde yaymak için verileri FortiGuard Labs’e aktarıyor. Derin istihbaratın sofistike, ölçeklenebilir ve hızlı analizler ile bir araya gelmesi ise işlenebilir bir güvenlik mimarisi yaratarak, tehditleri yaşandığı an hızlıca tespit edip ortadan kaldırıyor.

Türkiye’de saldırıların cuma günleri arttığını anlatan Bryden şunları söyledi: “Nemucod adlı bir saldırı yöntemi kullanılıyor. Bu saldırı yöntemi özellikle fidye yazılımların cihaza indirilmesi için başvurulan bir yöntem. Son zamanlarda Locky türü fidye yazılımlarında büyük bir artış görüyoruz. Bu yazılımlar ile yapılan saldırılarda yeni bir yöntem olan Locky yönteminde, dosya uzantıları “.locky” şeklinde değiştiriliyor ve kullanıcıdan dosyalarına tekrar ulaşmaları için para talep ediliyor.”

Fidye yazılımları tüm dünya genelinde çok yayılmış durumda. FBI’ın yayınladığı rapora göre ABD’de fidye yazılım mağdurlarının 2016 yılının ilk çeyreğinde ödedikleri miktar 209 milyon dolara yani 680 milyon TL’ye yükseldi. Bu rakam 2015 yılının tamamında ise sadece 24 milyon dolar seviyesinde idi. Fidye yazılımları dosyaları şifreliyor ve kullanıcıdan şifreyi açma karşılığında fidye talep ediyor. Önemli dosyalarına ulaşmak isteyen kullanıcılar fidyeyi ödemek zorunda kalıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
Eylem Cülcüloğlu, 1993 yılından bu yana bilişim ve iletişim teknolojileri alanında çalışmalarını devam ettirmektedir. 1999-2007 yılları arasında IT Business Weekly dergisinin yazı işleri müdürlüğü görevini üstlenmiş olan Eylem Cülcüloğlu, daha sonra pazarın önde gelen birçok BT firmasına içerik iletişimi danışmanlığı yapmıştır. Yüksek lisansını ise Utrecht Üniversitesi'nde yeni medya ve dijital kültür alanında tamamlamıştır.