btbilgi

Yurtdışında ve yurt içinde toplam 29 bin çalışanı ile TAV Havalimanları, 9 ülkede 14 havalimanının işletmesini üstleniyor. TAV güvenlik, bilişim, işletme hizmetleri, eğitim ve danışmanlık, gümrüksüz satış mağazacılığı, yiyecek  içecek alanında farklı şirketlerle hizmet sunuyor.

TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Öker
TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Öker

Kurumsal sosyal medya platformları gibi yenilikçi İK uygulamaları geliştiren TAV, insan kaynaklarına yönelik mobil uygulamalara da yatırım yapıyor. TAV’a kattığı değer ile Türkiye’nin En Etkin 50 CHRO’su arasında yerini alan TAV Havalimanları Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Hakan Öker ile insan kaynaklarında izlediği genel yaklaşımı konuştuk.

Ocak 2016’dan bu yana TAV’daki görevini sürdüren Öker, “Yetenek yönetiminde ihtiyacın ne olduğunu belirlemek işin püf noktası. Doğru profili nereden bulacağınız ve onları nasıl ekibin içine dahil edeceğiniz önem taşıyor. Çalışanların şirkete kattığı fayda beklentiniz ile kesişiyorsa doğru insana ve şirketin geleceğine yatırım yapıyorsunuz” diyor.

İK uygulamaları ile çizginin dışına çıkıyor
Şirketler Y ve Z jenerasyonunun beklentileri doğrultusunda dijitalleşiyor. Öker ”TAV içerisinde tüm çalışanların kişisel ve şirket ile ilgili konuları tartışabildiği TAVFace uygulamasını hayata geçirdik. Platform üzerinden çalışanlar istediği gibi paylaşım yapabiliyor” diyerek kurumsal bağlılığı sağlamak için insana dokunmanın değerini vurguluyor.

TAV Akademi ise grup içi ihtiyaçlar için yola çıkmış ancak zamanla dışarı açılmış. Şu an 7 ana kategoride 160 eğitim bölümlemesi bulunan TAV Akademi’nin 520 kadar iç eğitmeni var.

Eğitimin eğlenceli hali
TAV’ın Fransız ortağı Aeroports de Paris Grubu, Fransa’da her yıl startup şirketlerinin katıldığı bir yarışma düzenliyor. Bu yarışmaya katılan şirketler insan kaynakları üzerine mobil uygulama geliştiriyor.

İşe alım, iletişim ile ilgili uygulamaların da sunulduğu yarışma en son 2016 Haziran’da gerçekleşti. Jüri üyelerinden biri olan Hakan Öker yarışma hakkında şunları söylüyor: “Bizim ilgimizi en çok çeken akıllı telefon ve tabletler üzerinde geliştirilmiş, uzaktan oyun ile eğitimi sağlayan uygulamaydı. Çalışanlarımızın yarısı 20 ila 35 yaş grubunda, dolayısıyla konsol ile büyüyen gençlere yönelik geliştirilen bu uygulamaya yatırım yapıyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.