btbilgi

salonGirişimcilik konusunda belli başlı üniversitelerimizde oluşan odaklanmalar ümit veriyor. Geçtiğimiz hafta sonu Sabancı Üniversitesi girişimcileri, çalışmalarını, Karaköy Minerva Palas’ta yatırımcılarla paylaştı. Üniversitenin teknoloji tabanlı girişimleri hızlandırma merkezi SUCool ile teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi Inovent’in çabalarıyla 19 Kasım 2016, Cumartesi günü, Karaköy Minerva Palas’ta gerçekleşen buluşmada startuplar çalışmalarını sergileme fırsatı buldu.

SUCool’un hızlandırma programından mezun olarak ürün çıkartan veya şirketleşen girişimler ile Inovent AŞ portföyünde yer alan ve kuluçka hizmetlerinden faydalanan 10 startup birbirinden ilginç fikirlerle sahne aldı.

Sunum yapan startup şirketler arasında Birlikte.Al, Chefteam, FazlaGıda, Shopier, Helpy, HizmetTalebi, Innovamed, Mentalup, PureMilk ve Raklet yer alıyordu. haydosAyrıca Snapchat’te canlı mekan takibini sağlayan yenilikçi iş fikri Peek de iki kurucusundan biri olan Arda Yaman tarafından izleyicilere tanıtıldı.

Birbirinden yenilikçi ve çözüm üreten girişimler
xTRlarge olarak haberlerine sırası geldikçe yer vermeyi düşündüğümüz Sabancı Üniversitesi girişimlerinden Birlikte.Al, bireylerin gayrimenkul varlıklarına ortaklaşa yatırım yapabildiği ve gayrimenkul portföyü oluşturabildiği bir sistem sunarken, Shopier, e-ticaret yapanlara ödeme sistemi olarak önemli bir kolaylık sunuyor. Kendi internet sitenizden, blogunuzdan veya sosyal medya hesaplarınızdan yaptığınız satışlar karşılığında almanızı gereken ödemeler için zaman alan ve gereksiz işlemleri ortadan kaldırıyor. fazlaMobil uygulamalardan Helpy ise müşteri şikayetlerini takip edebilmek ve yönetebilmek için pratik bir çözüm öneriyor.

Bu arada sağlık konusunda da teknolojilerin ilginç kullanımları da söz konusuydu. Örneğin,Innovamed ofis çalışanlarının sık karşılaştığı kas ağrılarına karşı geliştirilen çözümleri bir adım daha ileriye taşımış. Kronik ağrıları gideren ve giyilebilir tekstil teknolojileri ile bu alanda önemli bir pazar payı hedefliyor. MentalUp ise özellikle çocukların zeka potansiyellerini keşfetme ve zihinsel becerileri geliştirmeye odaklanan bir çözümle sahne aldı. helpyBu arada yine sağlık teknolojileriyle ilgili PureMilk anne sütündeki istenmeyen maddeleri uzaklaştıran ve ölçen bir filtre sistemi geliştirmiş.

Sosyal sorumluluk ve çevre konusunda da duyarlılıklarıyla dikkat çeken bazı girişimler de söz konusuydu. Örneğin, sosyal topluluklar için yönetim ve ödeme hizmeti Raklet’in yanı sıra üretim fazlası ve son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerin gıda bankaları ve derneklere bağışlanmasını sağlayarak çevresel ve işletim açısından ortaya çıkan birçok maliyeti önlemeyi hedefleyen FazlaGıda bunlar arasında yer alıyordu.

SUCool’un kardeşi SUglobal
milkSabancı Üniversitesi’nin desteğinde teknoloji ve yenilik odaklı girişimcilere destek veren girişim hızlandırma merkezi SUCool, kuruluş tarihi 2013 yılından bugüne 30’dan fazla startup’a destek verdi. Sabancı Üniversitesi tarafından 2006 yılında kurulan ve Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme ve çekirdek fon şirketi olan Inovent ise bugün portföyünde 20 teknoloji şirketi ile yoluna devam ediyor.

SUCool, şu anda, girişimcilerini eğitim, mentorluk, iş geliştirme, çalışma alanı, hukuki katkı, müşteri ve yatırımcı tanıştırmaları ile desteklerken, girişimleri uluslararası platformlarda tanıtmak için yurtdışı turları da düzenliyor. peekSUCool’un iş yoğunluğu nedeniyle girişimcilerin tamamen yurtdışı faaliyetlerine odaklı olmak üzere yılbaşından itibaren küresel ölçekte faaliyet gösterecek SUglobal’in de faaliyete geçtiğini görebiliriz.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ekonomi ve bilişim sektöründe editörlükten yayın yönetmenliğine 30 yılı aşkın habercilik ve içerik serüveni. Bu çizgide ara duraklar olarak, Computerworld, InformationWeek, IT Business, Bilişim gibi sektörün önde gelen yayınlarının yönetimi, sonrasında çeşitli ajanslarda iletişim danışmanlığı ve içerik iletişimi ağırlıklı bir mesai. Nihayetinde gönül verdiği yayıncılığa dönüş.