btbilgi

Mobil teknolojiler alanında önde gelen firmalardan olan Qualcomm, ürünlerindeki kaliteyi geliştirmek için bir program başlattığını duyurdu. Program Snapdragon işlemci ailesi, LTE modemler ve bunlarla ilgili teknolojilerin güvenlik alanındaki açıkların giderilmesi amaçlı. Yapılan açıklamaya göre, firmanın ürünlerinde bulunacak her açık için bulan beyaz hacker büyük bir ödül kazanacak.

Qualcomm bu program dahilinde güvenlik koordinasyon platformu HackerOne ile birlikte çalışıyor. Bu platforma bildirilen her açık, içeriklerine bağlı olarak QTI Product Security veya CodeAuroraForum’a onay için yollanacak. Eğer geçerli bulunursa, açığı rapor eden beyaz hacker 15 bin dolarlık bir ödülün sahibi olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Qualcomm Technologies’in Mühendislikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Gantman, güvenliğe verdikleri önemi bu programla göstereceklerini iletti. “Geçen yıllar içerisinde, araştırmacılar buldukları açıkları doğrudan bize bildirerek ürünlerimizin güvenliğini arttırmamıza yardımcı oldu.” diyen Gantman açıkları saptama konusunda her ne kadar kurum içi kaynakların rolü büyük olsa da, dışarıdan gelecek her türlü işbirliğini değerlendireceklerini söyledi.

HackerOne CTO’su Alex Rice ise “Güvenlik konusunda çok bilinçli olan kurumlar, kapsamlı güvenlik stratejilerini oluştururken hacker topluluğunun kritik rolünü de önemsiyor.” şeklinde açıklama yaptı. Rice beyaz hacker toplulukları ile yapılan sağlıklı iş birliklerinin, şirket içi güvenlik birimlerinin görevine her daim destek olarak görülmesi gerektiğini belirtti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.