btbilgi

Herkes genelde son kullanıcı pazarındaki görüntüleme ve ses sistemleri ile ilgilenir. Her sene çıkan yeni ürünler hem teknik özellikleri ile, hem de tasarımsal açıdan kullanıcıların ilgi çekiyor. Peki ya profesyonel AV (audio-visual) ürünleri ne durumda? Sony ve Futuresource Consulting buna cevap vermek amacıyla, profesyonel görüntüleme trendleri ile ilgili bir araştırma için beraber çalışmışlar.

Araştırma profesyonel AV pazarındaki gelişmeleri ve yönelimi ortaya koyuyor. Aktarılan veriler bize, görsel bilgi ve video sunma çözümlerinde daha büyük boy ekranların ve 4K teknolojisinin yükselişte olduğunu ifade ediyor. Profesyonel ortamlarda kullanılan projektörler ve düşük çözünürlüklü ucuz TV çözümleri ise düşüşte.

Araştırmadan çıkan sonuçlara göre 60 inç üzeri Büyük Formatlı Ekranlar (Large Format Display – LFD) için Avrupa sevkiyatlarının 2015’e göre yüzde 32 artış göstereceği ve 2018’de 192 bin üniteye çıkacağı öngörülüyor. Ayrıca geçen yıl Avrupa’daki ticari LFD çözümü satışlarının, önceki yıla göre yüzde 19’luk artışla 748 bin üniteye ulaştığı da belirtilmiş. Araştırmada profesyonel tüketici ürünlerinin ortalama hacminin, 2012’den bu yana yıllık yüzde 40 artış gösterdiği açıklanmış. Şu anda bu kategori LFD satışlarının yüzde 30’undan fazlasını oluşturuyor.

Profesyonel AV pazarı daha büyük ekranlar ve 4K istiyor
Kaynak: Avolution.gg

4K çözünürlük sunan ürünlerin fiyatlarının hızla düşmesi ve ürün çeşitliliğinin artması, toplantı odalarında projektör yerine TV setlerine geçişi hızlandıran faktörlerden. Ayrıca etkinliklerde, alışveriş merkezlerinde ve şirket binalarında kullanılan çok ekranlı bölünmüş video çözümleri yerine artık yüksek çözünürlüklü büyük boy ekranlar tercih ediliyor deniliyor raporda.

Bunu destekleyen bir veri de B2B projektör pazarındaki durağanlık. Dijital sinema hariç kurulum projektörlerinin (5000+ lümen) satışları Avrupa pazarında 2014-2015 itibarıyla sadece yüzde 1 oranında artmış. Yine de 4K çözünürlüğe sahip projektör modelleri arttıkça, profesyonel AV hizmetlerinde sunulan projeksiyon ürünlerinin kullanımı bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.