btbilgi

1986 yılı tüm dünya için unutulmaz bir tarih. 26 Nisan’da Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil bölgesindeki nükleer santralde yaşanan patlama tüm dünyanın kabus görmesine sebep oldu. Etkileri 30 yıl sonra bile hissedilen bu felaketin yaralarının bir kısmı, iki Çin firması tarafından sarılacak gibi gözüküyor.

Kazanın olduğu yıldan beri Çernobil ve çevresindeki 2.600 kilometrekare alan insan yaşamına kapatılmıştı. Nükleer santral merkezli bu bölge, son yıllarda ölçülen radyoaktif seviyenin azalması ile birlikte sınırlı miktarda da olsa incelemeye açıldı. Hala halkın girmasi yasak olan bu bölgeye, şimdi Çinli firmalar GCL System Integration Technology (GCL-SI) ve China National Complete Engineering Corp (CCEC) bir güneş santrali yapmayı hedefliyor.

İki firma bu bölgede seçilmiş bir alana 1 gigawatt’lık dev bir santral kurmak için planlar yapıyorlar. Maliyeti açıklanmamış olan güneş enerjisi santralinin tam lokasyonu da belirtilmemiş. Konu ile ilgili açıklama yapan GCL-SI Yönetim Kurulu Üyesi Shu Hua, yenilenebilir enerji sayesinde bölgeyi hem ekonomik hem de sosyal olarak yeniden yapılandırmayı amaçladıklarını söylemiş.

Çernobil, Çin’li güneş santrali ile hayata dönecek
Felaketten sonra Pripyat’da atılmış gaz maskeleri.

Firma yetkilileri Reuters haber ajansına güneş santralinin inşa edilmesi planlanan yerde birçok test ve tetkik yapıldığını ifade etmiş. Ukrayna hükümetinin, bölgenin bir kısmının kullanıma açılması için yasa düzenlemesi yaptığı da Reuters’e verilen bilgiler arasında. Belirlenen alan sadece yenilenebilir enerji projelerine değil, yakın gelecekte tarıma da açılabilir deniliyor.

Çernobil santralinin tesisinin kendisi ise, gelecek sene içinde inşa edilecek 1,5 milyar Euro’luk çelik ve betondan oluşan bir kubbe ile kapatılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...