btbilgi

Bilişim Teknolojileri (BT) ve yazılım alanları, şu anda en çok para kazandıran işlernen bazılarını oluşturuyor. İleri seviyede yazılım ve bilişim becerisi gerektiren alanlarda uzman olanlar, her daim olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da el üstünde tutulacaklar. Peki hangi dallarda kendinizi eğitirseniz, yakın gelecekte bilişim sektöründe iş bulma ve yüksek maaş almayı garantileyebilirsiniz?

Tazminat ve maaş konularında çalışan veri analiz firması PayScale, 2016’nın ilk yarısında en yüksek maaşları kazandıran BT işlerini incelemiş. Yakın dönemde yükselecek işlerin gerektireceği beceri setlerini de dikkate alan firma, aşağıda göreceğiniz listeyi çıkartmış. Bu listedeki işlerde çalışan uzmanlar, 2017 ve ilerleyen yıllarda yüzde 15-30 arasında maaş artışları bekleyebilirler.

Özetle PayScale diyor ki, 2017’den itibaren yakın gelecekte çok tutulan bir BT çalışanı olmak istiyorsanız, bu konularda kendinizi geliştirin:

 1. Scala
  Scala, Java’nın zayıf yönlerini hedef alan ve ölçeklenebilir bir programlama dili. En büyük özelliği, kullanıcıların gittikçe büyüyen ihtiyaçlarını destekleyebilecek ama genel kullanıma açık bir dil olması.
 2. React.js
  Kullanıcı arayüzleri hazırlamak için tasarlanmış bir açık kaynak JavaScript kütüphanesi. Facebook ve Instagram gibi büyük teknoloji şirketleri React.js’i yoğun şekilde kullanıyorlar.
 3. Algoritma Geliştirme
  Özellikle büyük veri analizinde, sanal ürün performans ölçümlerinde veya varolan çözümleri geliştirme alanında algoritmalara sıkça iş düşüyor. Ürün, proje ve program yöneticilerinin mutlaka kendini eğitmesi gerekli bir alan.
 4. Django
  Python dilinde yazılmış uygulama geliştirme framework’ü. Web geliştiricilerinin çok hızlı şekilde uygulama hazırlamalarını sağlıyor.
 5. Amazon Web Servisleri (AWS)
  Bulut hizmetleri alanında lider firmalarından olan Amazon’ın AWS ortamı, yakın gelecekte daha da fazla kullanılacak. Bu ortamdaki bulut araçlarının özelleştirilmesi, geliştirilmesi ve ölçeklenmesi alanlarında çalışacak uzmanlara ihtiyaç var.
 6. Apache Hive
  Büyük veri alanında kullanılan ve SQL ile yazılmış bir veri depolama yazılım çözümü. Hive ile çok büyük bilgi setlerinin okunması, yazılması ve depolanması için çözümler üretilebiliyor.
 7. Ruby on Rails
  Ruby programlama dili ile yazılmış bir web uygulama geliştirme framework’ü. Web uygulama geliştiricilerin son yıllardaki favori araçlarından biri olarak biliniyor.
 8. DevOps
  DevOps ‘development operations’ın kısaltılmışı, yani yazılım geliştiriciler ile BT yöneticilerinin daha rahat anlaşması için çözümler geliştirmeyi içeriyor. Ayrıca yazılım güncelleme ve aktivasyon süreçlerini de pratikleştirecek, kısaltacak yöntemleri geliştirmek de bu alanda mümkün.
 9. iOS
  Apple’ın kendi cihazlarına özel işletim sistemini bilmeyen yoktur herhalde. Asıl önemli olan, hala Android’den sonra en çok kullanılan mobil işletim sistemi olması. iOS üzerinde yazılım, çözüm ve ürün geliştirmek, popüleritesini uzun zaman daha kaybetmeyecek bir beceri.
 10. Veritabanı
  Şimdiye kadar veritabanlarını kurmak, kullanmak ve üzerinde çözümler geliştirmek zaten geçerli bir beceriydi. Firmalar büyük veri analizi gibi önemli BT konularında gittikçe büyüyen, gelişen ve karmaşıklaşan veritabanlarına ihtiyaç duyuyorlar. Bu alandaki uzmanlar her daim el üstünde tutulacak.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.