btbilgi

Gittikçe gelişen ve güçlenen mobil cihazlar artık her şeye daha fazla bağlanmamızı sağlıyor. Yakında evlerimizdeki genişbant bağlantıların, fiber hatların hızını cebimizde de görmek mümkün olacak. Bu konuda yayınlanan son rapor, mobil sektörünün geleceği ve 5G teknolojisi hakkında öngörülerde bulunuyor.

Teknoloji firmaları 2020’de başlayacak 5G çağına hazırlanıyorRaporu yayınlayan Ericsson firması, 2016 sonuna kadar dünya çapında 3,9 milyar akıllı telefon kullanıcısı olacağını belirtiyor. Bu kullanıcıların yaklaşık yüzde 90’ı WCDMA/HSPA ve LTE ağlarını tercih edecek, çünkü yeni telefonların hepsi 4G destekliyor. 2022 yılına kadar ise akıllı telefon kullanıcılarının 6,8 milyara varması bekleniyor ve bunların yüzde 95’inden fazlası 4G ve 5G ağlarını kullanacak. Küresel 5G standartlarının 2018 yılında oturması bekleniyor; operatörlerin ise 2020 yılında hazır olacağı da raporda iletilmiş.

Akıllı telefonların artması ve kullanıcıların eski telefonlarından akıllı modellere geçmesi ile mobil veri trafiği hızla büyüyor. Bunda kullanıcıların telefonlarından video tüketmesinin de önemli etkisi var. Mobilite Raporu’nda mobil video trafiğinin 2022’ye kadar yıllık yüzde 50 büyümesi ve tüm veri trafiğinin yüzde 75’ini oluşturması öngörülmüş. Sosyal networking, veri trafiği sıralamasında videolardan sonra ikinci sırada ve önümüzdeki altı yıl boyunca yılda yüzde 39 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Teknoloji firmaları 2020’de başlayacak 5G çağına hazırlanıyor

Ayrıca raporda, dünya üzerinde 2022’ye kadar 29 milyar bağlı cihaz olacağı ve bu cihazların 18 milyarının Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) konseptiyle bağlantılı olacağı belirtiliyor. Ericsson Strateji ve Teknolojiden Sorumlu Başkanı Ulf Ewaldsson konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “5G, pek çok sektörde dijital dönüşümü hızlandıracak; IoT, otomasyon, ulaşım ve big data başta olmak üzere pek çok konuda yeni kullanım alanları yaratacak.”

DEVAM: 5G alanında Samsung, Qualcomm, Netaş, Vodafone ve NetWorld2020 platformunun çalışmaları

Yorumlar
btbilgi
1
2
PAYLAŞ
blank
Ankara Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Halkla İlişikiler ve Reklamcılık Bölümü mezunudur. Reklamcılığı teğet geçip etkinlik organizasyonuna dalmıştır. 6 senelik Bilişim Fuarı deneyiminden sonra 10 sene de dijital video üretimi, DVD, Blu-ray ve dijital sinema alanında çalışmıştır. SilikonVadisi.tv ve Fragtist'de editörlük yapmıştır. İlgi alanlarının başında anime, manga ve video oyunları gelir...