btbilgi

Dünya çapında genişbant internet, çok uzun zamandır kurulan bir hayal. Ama bazı insanların hayali, diğerleri için sadece bir proje olabiliyor. İşte SpaceX ve Tesla’nın kurucusu Elon Musk ikinci kategorideki insanlardan biri. Çünkü SpaceX firması bu hayali gerçekleştirmek için çalışmalara başladı.

Firmanın bu hafta içinde ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) yaptığı başvuru, yeni bir uydu internet sisteminin kurulmasına yönelik. SpaceX’in planına göre, 4 bin 425 uydu ile sadece 25-35ms aralığında gecikme potansiyelli gigabit internet erişimi sağlamak mümkün. Uydudan gelecek internetin bu kadar düşük gecikmeye sahip olmasının sebebi, uyduların düşük yörüngede (yaklaşık 700-800 mil, yani 1.120-1.280 kilometre yükseklikte) yer alacak olması.

SpaceX, uydu ile tüm dünyaya gigabit internet verecek

Uydudan internet veren firmaların hizmetinde gecikme süreleri fazladır ama veri aktarım hızları yüksektir. Çünkü iletişim uyduları genelde yüksek yörüngede yer alırlar ve bu da bağlantı sinyalinin daha uzka mesafeye gidip gelmesi anlamına gelir. Ama bir kez sabit bağlantı sağlandığı anda çok yüksek veri aktarım hızlarına erişebilirsiniz. İşte SpaceX düşük yörünge uyduları ile hem az gecikme, hem de yüksek veri hızı vaat ediyor. Hedefledikleri hızlar 17-23 Gbps civarında.

SpaceX tüm uydularını, aracı uydu iletişim istasyonlarını ve kullanıcılara satılacak uydu alıcıların hepsini kendisi tasarlayıp üretmeyi hedefliyor. Kullanıcıların sahip olacağı uydu alıcılar, şu andaki çanak antenlerden çok farklı olmayacak. Sistem 10GHz ve 30GHz aralığında, Ku ve Ka yayın bantlarında çalışacak. Firma ilk aşamadaki 800 uydu ile ABD’yi tamamen kapsamayı hedefliyor. Tüm uydular atıldığı zaman ise, Ekvator’dan kutuplara kadar her herde yüksek hızlı internet erişimi mümkün olacak.

Firmanın yaptığı başvurunun ne zaman ve ne şartlarla kabul edileceği henüz belli değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.