btbilgi

Koç Holding grubun gelecek vizyonu ile örtüşerek hayata geçecek projelere Inventram yatırım şirketi ile destek oluyor. Projelerde aranan özellikler arasında sağlam temeller üzerine kurulu olması, arkasında iş planı ve donanımlı ekibinin olması aranıyor. Desteklenen projelerin en önemli özelliği de yüksek teknoloji üretmek üzere yola çıkmış olmaları.

Yüksek teknoloji alanında üretilen projeleri desteklemek için 2010 senesinde hayata geçen Inventram geçtiğimiz günlerde Japon Mitsui ile ortak oldu. Inventram bundan sonra yüzde 30 hissesini alan 97 milyar USD’lik varlığı ve 42 milyar USD cirosu olan Mitsui ile birlikte Türkiye’yi dünyaya tanıtacak daha büyük projelere imza atarak büyüyecek.

Inventram iki temel vizyonun ürünü. Bunlardan ilki Koç Grubu’nun iş yapış biçimininde uzantısı olan araştırma geliştirme ve patentlere yatırım yapmak. Bir diğeri grubun içinde olmadığı alanlarda gelişen teknolojilere alan yaratmak. Bir anlamda da Ali Koç’un melek yatırımcı olarak 1990’larda başlattığı teknolojiyi destekleyen bakış açısına, kurumsal yatırımcı kimliği kazandırmak.

cem_2161
Inventram Genel Müdürü Cem Soysal

Inventram sadece Koç grubunun uzantısı olan bünyelerdeki projeleri değerlendirmiyor. Yüksek teknoloji alanındaki her türlü projeye kapısı açık. Ezber bozduracak bir fikriniz varsa, siz de dünyaya ezber bozdurmayı hedefleyen Inventram’dan destek görebilirsiniz. Özellikle erken aşama projelerle ilgilenen Inventram finans, hukuk, iş geliştirme konusunda uzman 14 kişilik bir ekipten oluşuyor. Dünyanın bakış açısını değiştirecek teknolojilere yatırım yapan Inventram’ın ilgi alanında konvansiyonel iş biçimleri ve internet ve mobil projeler yok.

Girişimciye üç alanda destek
Inventram 3 alanda girişimcilere destek veriyor. Bunlardan ilki patent yatırımları. Patentlere bir şirket gibi değerli emtia olarak bakan Inventram, geleceği olabilecek patentleri bünyesine alarak geliştirilmesini destekliyor. Bu teknolojiyi kullanmak isteyenlere lisanslayabiliyor ya da bu teknolojinin sahibi olmak isteyen şirketlere satış yapabiliyor.

Patentleri teknolojiye giriş bariyeri olarak niteleyen Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, neden patentlerle ilgilendiklerini şöyle açıklıyor ”Patenti olan iş kolay taklit edilemez, rekabette çok hızlı bir fiyat savaşa girmez, pazarın hakimi olarak uzun süre o pazarda iş yapabilir”.

Grup şirketleri de gelecek vadeden projelere yatırım yapıyor
İkinci olarak, iş alanı destekledikleri tüm işlerde ciddi bir mühendislik arıyorlar. Hayata geçirmesi zor uzmanlaşmayı gerektiren işler. Yazılım, elektronik devre gibi tasarım katmanlarının olduğu ürünler. Bu kategoriye şimdiye kadar 4.800’den fazla şirket ve proje başvurmuş. Başlangıç ve erken aşama desteklerin dönüşüm oranı, dünyadaki yüzde 1,5 oranına yakın. Koç’a başvuran projelerin yüzde 1,7 dönüşüm oranı var. Kendilerine başvuran her 100 projenin neredeyse 2 tanesi fonlanmış.

Inventram’ın 52 patenti, 4 şirket yatırımı var. Bunların dışında 2 şirket yatırımı da yolda. Her gelen patent ya da projeye Koç Grubu’nun mevcut işlerine yeni bir açılım yeni bir iş alanı getirir mi diye baktıklarını söyleyen Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, grup şirketlerinden başvuran projeler içinde kendi iş kollarının geleceğe dair uzantısını gördüklerinde, bu gelecek teknolojisine yatırım yaptıklarını ifade ediyor. Soysal, aslında şirketlerin bu davranış biçiminin bu teknolojiyi inandıklarının bir göstergesi olduğu gibi,  büyüyecek bir şirketin de ortağı olduklarını belirtiyor.

Devam: Inventram’ın yatırımları hangi alanlarda

Yorumlar

btbilgi
1
2
3
PAYLAŞ
TRT'de 1990 yılında başladığı profesyonel iş hayatına, özel sektörde ve özel kanallarda farklı programların yapımcılığı ile devam etti. Milliyet Grubu'nun dergilerinde ve Interpro Grubu yayınlarında yazı işleri müdürlüğü ve editörlük görevleri üstlendi. Avrasya’nın en büyük ticaret platformu "CeBIT Bilişim Eurasia" markasının pazarlama iletişimi faaliyetlerini kurguladı ve yönetti. Farklı sektörlerdeki pek çok marka için iletişim konusunda danışmanlık hizmetleri verdi. Şu anda xTRlarge'ın Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapmaktadır.