btbilgi

Gelecekte tüm toplu taşıma sistemlerinin otonom olacağını hayal etmek zor değil. Yollarda giden ve ne yapacağı belli olmayan, etrafı başka araçlar ve yayalarla dolu otonom arabaların işi zor. Ama tek bir hatta giden ve belli güvenlik önlemleri ile sınırlandırılmış toplu taşıma araçlarına zeka vermek çok daha kolay olacak.

İşte bir Japon teknoloji firması olan DeNA ve Japon operatör NTT Docomo, Robot Shuttle ürünü ile hem otonom araçları hem de 5G teknolojisini test ediyorlar. Robot otobüs (aslında sadece 6 koltuklu olduğu için minibüs denilebilir) elektrikli ve bir şoför mahalli bulunmuyor. Jiji Press’in verdiği bilgiye göre, aracın halk içindeki testleri Japonya’nın kuzeyindeki Akita bölgesinde bulunan Tezawa Gölü kenarındaki yolda yapılıyor. 400 metrelik bir parkurda denemeleri yapılan robot otobüs, şimdilik sorun çıkartmadan saatte 10 kilometre hızla işlevini yerine getiriyor.

Fakat Japonya toplu taşımada otonom araçları test etme konusunda tek başına değil. Benzer akıllı araç testlerinin yapıldığına dair Avustralya ve Finlandiya’dan da haberler geliyor. Avustralya’lı firma RAC, ortalama hızı saatte 25 kilometre olan bir akıllı otobüs olan Intellibus’ı tanıtmış. Finlandiya ise trafik düzenlemelerinde bir aracın bir şoförü olmasının zorunlu tutulmamasından dolayı, otonom araçların halka açık alanalrda testi konusunda şanslı ülkelerden biri. Burada da Helsinki’de elektrikli ve akıllı otobüs EZ10’un testleri sürmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.