btbilgi

ABD kökenli Apple firmasının gözbebeği olan iPhone ürünlerinin hepsi aslında Çin’de üretiliyor. Her ne kadar Tim Cook donanım üretimlerini ABD’de yapmak istediklerini birkaç kere söylemiş olsa da, Apple maliyetler yüzünden bunu bir türlü gerçekleştiremedi.  Ama bu seferki duyumlar, firmanın konuya çok ciddi şekilde baktığını ifade ediyor.

Nikkei Asian Review web sitesinin haberine göre, Apple firması Çin’li üretici iş ortakları ile görüşmeler halinde. Firma, iPhone üretim bantlarının ABD’ye taşınması durumunda ne gibi maliyetlerle karşı karşıya olacağını araştırıyor gibi gözüküyor. Habere göre iPhone üreticilerinden en büyüğü olan Foxconn verdiği raporda, ABD’de üretim yapılması durumunda cihaz maliyetinin iki katına çıkacağını bildirmiş.

Apple ayrıca bir diğer iPhone fabrikası olan Pegatron ile de görüşmeler yapmış. Fakat Pegatron’un bu yaklaşıma çok hızlı şekilde ret cevabı verdiği de söylentiler arasında. Firma sadece iPhone montajını Çin’de yaptırmıyor, parça üretiminde de avantajı var. İşlemciler Taiwan Semiconductor’da, ekranlar Japan Display’de ve Sharp’da, hafıza çipleri ise Kore’li SK Hynix’de ve ayrıca Toshiba’da üretiliyor. Tüm bu farklı firmaların Çin’e parça aktarmaları, ABD’ye aktarmalarından çok daha ucuza geliyor.

iPhone üretimi sonunda ABD’ye geliyor mu?

Fakat ABD başkanlık seçimini kazanan Donald Trump’ın, yakın geçmişte Apple firmasına baskı yaptığı da biliniyor. Trump, firmanın tüm donanım üretimlerini Çin’den ABD’ye taşımasını telkin ediyordu. Amerikan think-tank firması Economic Policy ise, 2000-2014 yılları arasında Çin yüzünden ABD’nin 5 milyon kişilik üretim işgücünden olduğunu belirlemiş. Yeni başkanlık döneminde de Apple’a yapılan baskıların artarak devam edeceğini tahmin etmek zor değil.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.