btbilgi

Merak Makinesi çocukların fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına ilgi duymalarını sağlamak ve becerilerini geliştirmek hedefi ile tasarlanmış bir proje. Proje dahilinde çocukların sorgulama yetilerini ve yaratıcılıklarını harekete geçirmek, bilime olan ilgilerini arttırmak amaçlanyor.

ABD’de Boeing mühendislerinin desteği ile Iridescent sivil toplum kuruluşu tarafından geliştirilen Merak Makinesi (Curiosity Machine) bundan böyle Türkiye’de de uygulanacak. Bu proje, bilimin toplum içinde gelişmesine yönelik faaliyetler yürüten Bilim Kahramanları Derneği ile birlikte hayata geçirildi. Program boyunca çocuklar çeşitli deneyler ve atölyelere katılacaklar. Basit geri dönüşüm malzemelerinden temel mühendislik prensipleri doğrultusunda teknolojik tasarımlar yaratırken, tasarımlarının ne işe yaradığını ve nasıl çalıştığını daha detaylı kavrayacaklar.

Programın ilk yıl İstanbul’daki devlet okullarının dördüncü ve beşinci sınıflarından 1.300 çocuğa erişmesi planlanmış durumda. İlerleyen yıllarda farklı illerde de uygulama gerçekleştirilecek. Program, çoğunluğu mühendislik ve eğitim fakültelerinde okuyan üniversite öğrencilerinin gönüllü desteği ile yürütülecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.