btbilgi

Günümüzde insan kaynakları fonksiyonu şirket içerisinde her birim için stratejik konumda bulunuyor. Dolayısıyla CHRO’ların (Chief Human Resources Officer) şirket yönetimindeki önemi de giderek artıyor. Data Expert, Fortune Türkiye ve BMI -Business Management Institute işbirliğinde insan kaynakları (İK) alanında ilk kez düzenlenen CHRO Summit 2016, Yönetim ve İcra Kurallarında İnsan Kaynakları’nın rolünden, Endüstri 4.0’ın İK’da dijitalleşmeye etkisine; motivasyonun öneminden, yetenek yönetimine kadar pek çok konunun tartışıldığı bir platform oldu.

Açılış konuşmasında Sodexo UK Teşvik ve Ödüllendirme Başkan Yardımcısı John Sylvester, çalışanların takdir edilmesinin duygusal bir tepki oluşturduğunu ve sadakat sağladığını belirtti.

İşveren markasında kritik başarı faktörleri oturumunda gelir getirici faaliyetlere kadar doğru çalışanın içeri girmesine de aynı derece önem verilmesi gerektiğini savunan Google Türkiye Direktörü Bülent Hiçsönmez, işe alım için adayların değerlendirme sürecinde komiteler oluşturulduğunu, göreve alınacak müdürlerin yöneticilerin önünden geçmek zorunda olduğunu söyledi.

IBM İş Birimi Müdürü Uğurtan Uğur
IBM İş Birimi Müdürü Uğurtan Uğur

İK’yı etkileyecek trendler: Endüstrilerin birleşmesi ve “Her yerden” çalışma

Yeteneğin Yeniden Tanımlanması oturumunda IBM İş Birimi Müdürü Uğurtan Uğur IBM Küresel üst düzey araştırmasını değerlendirerek şunları söyledi: “5,247 üst düzey yöneticinin katıldığı 47 ülkeden bankacılık, telekom, enerji ve dağıtım gibi geniş sektör portföyünden 601 CHRO ile görüşüldü. 3-5 yılda işinizi etkileyecek trendler sorusuna, CHRO’ların yüzde 68’i ve diğer üst düzey yöneticilerinin yüzde 66’sı endüstrilerin birleşmesi; CHRO’ların yüzde 53’ü ve araştırmaya katılan diğer üst düzey yöneticilerinin yarısı “Her yerden” çalışma cevabını verdiler. Araştırmaya katılan CHRO’lar “Müşteri çeşitliliğimizi artırmak istiyorsak aynı çeşitliliğe sahip yeteneklere ihtiyacımız var. İnovatif işbirliğine ve değişime açık yetenekleri istihdam etmeliyiz. Yetenekleri elimizde tutmak için bağlılıklarını artıracak ortamı yaratmaya ihtiyacımız var. Nitelikli çalışanları çekmek konusunda şimdi daha iyiyiz. Ama onları elde tutmak daha zor çünkü diğerleri de onları istiyor.” diyorlar. Çalışan deneyimini artırarak, işe alım süreçlerimizi tekrar gözden geçirmek ve kognitif İK’yı tekrar hayatımızı kazandırmak gerekiyor”

CHRO’lar CEO koltuğuna yerleşecek

Yönetim ve İcra Kurullarında İK’nın rolü oturumunda Microsoft CHRO’su Özlem Bulut, “İK olarak Microsoft’da etkinliğimizin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Yeteneği en iyi şekilde pozisyonlara yerleştirmek, çalışanların gelişimine katkıda bulunmak, liderlik etkinliğini bir organizasyonda artırmak insan kaynaklarının şirkete sağladığı değeri artırıyor” şeklinde konuştu.

Koç Holding CHRO’su Özgür Burak Akkol, “Farklı yetkinliklere sahip olmasını istediğimiz İK uzmanlarına yönelik finans ve pazarlama eğitimleri verdiğimiz programlarımız var. Koç Holding bünyesinde İK’nın rolü farklı birimleri de yönlendirmek üzerine kurulu. İnsan kaynaklarında yetenekli olan yöneticilerin başka fonksiyonlara transfer edildiğini sıklıkla görüyoruz.” diyerek İK’nın önemini anlattı.

 Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran Konuşmacılar Acıbadem Sağlık Grubu İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer Koç Holding CHRO’su Özgür Burak Akkol Microsoft CHRO’su Özlem Bulut Turkcell CBSO’su Seyfettin Sağlam
Bloomberg HT Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran, Acıbadem Sağlık Grubu İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer, Koç Holding CHRO’su Özgür Burak Akkol Microsoft CHRO’su Özlem Bulut Turkcell CBSO’su Seyfettin Sağlam

Turkcell CBSO’su Seyfettin Sağlam, “İK profesyonelleri paydaş olarak sadece çalışanları görüyor. Aslında iş ortağı olmak demek sadece çalışanların paydaş olmadığını da fark etmek anlamına geliyor. Yönetim kurulunda kendimizi rahatlıkla ifade edebilen yöneticileriz. Bu yüzden yönetim kurullarına da fayda sağladığımızı anlatmamız lazım” dedi.

Acıbadem Sağlık Grubu İcra Kurulu Üyesi Birol Sümer ise “Çalışan motivasyonunu sağlamak büyük bir sorumluluk. İnsan kaynaklarının üst yönetimin bir aracı olarak algılanması insan kaynaklarının kurum içerisinde en üst düzeyde aktif yer almasını engelleyen bir algı. Fakat İK kurum kültürünün yaratılmasında ve geliştirilmesinde rol alan bir birimdir. Bu yüzden İK’cılar bir şirketin CEO’su da olabilir. ” şeklinde konuştu.

Endüstri 4.0 ve İK’da Dijitalleşme Etkisi oturumunda HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede “İnsan kaynaklarını dönüşümünün kalbi olarak görüyorum. Dijitalleşmeyi içselleştiren firmalar 3 yıl içerisinde rakiplerine göre yüzde 15 oranında bir büyüme sağlayacak. Bugün dünyadaki iş gücünün yüzde 24’ü mobil çalışıyor. 2020’ye kadar bu oran yüzde 34 olacak. 2000 yılında Fortune 500’de olan büyük şirketlerin yüzde 46’sı bugün dönüşmedikleri için yok olmaya mahkum oluyor. İnsan kaynakları açısından şirketlerin çalışma sistemleri değişmeli, mobil uygulamalar kullanılmalı, mobil çalışanlara göre sistem tekrar yenilenmeli. Fortune 500’deki büyük şirketlerin ancak yüzde 26’sı mobil uygulamaları verimli olarak kullanabiliyor. Fakat Y jenerasyonu işe başvururken mobil uygulama kullanmak istiyor. Dolayısıyla milenyum jenerasyonu şirketin dijitalleşme sürecine katkı sağlayacak.” dedi.

Cüneyt Toros Fortune Türkiye Yayın Direktörü, Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede
Cüneyt Toros Fortune Türkiye Yayın Direktörü, Siemens Türkiye İcra Kurulu Üyesi Ali Rıza Ersoy, Vestel Ventures Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Ultav, HP Türkiye Genel Müdürü Filiz Akdede, Borusan Holding CHRO’su Semra Akman

Borusan Holding CHRO’su Semra Akman ise “Endüstri 4.0, çalışan deneyimi açısından yapıyı değiştirecek. Serbest çalışanlar artacak. Kadrolu çalışanlar da esnek olacak. Bu çalışan deneyimini yaratabilmek için de kendi sistemlerini yeni bir yapıya dönüştürülmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü'nden mezun olduktan sonra bir süre reklam sektöründe çalıştı. Şu an editör olarak hayatını idame ettiriyor. Her gün yeni bir şeyler öğrenmek için uyanıyor. Kim ne yapmış, yeni ne olmuş, hangi araştırmalardan nasıl sonuçlar çıkmış merak ediyor. Derliyor, topluyor, sunuyor.