btbilgi

Geleceğin en önemli ezber bozacak (disruptive) teknolojilerinden biri olarak yapay zeka (Artificial Intelligence – AI) görülüyor. İnsanlığı birçok alanda hem makro, hem de mikro çapta etkileme potansiyeline sahip bu teknoloji, acaba nelere kadir?

Danışman ve yazar Whitney Johnson Linkedin blogunda, ezber bozma açısından yapay zekanın yapabileceklerini tasvir etmiş. Johnson bunları birkaç gruba topluyor: risk alma, insanların zayıf yönlerini oynama, sınırları zorlama, duygulardan arınmışlık ve sınırsız gelişme potansiyeli gibi.

İnsanlar risk alma konusunda duygusal olabiliyorlar, özellikle de kolayca saptanamayan riskler sözkonusu olduğunda. Eğer yapay zeka bir insan gibi hareket etmeyi ve duygularını kenarda bırakmayı öğrenirse, hesaplanabilir risk alma yöntemleri ile bir insanın atmaya çekineceği adımları atabilir. Bunun etkisini özellikle bilimsel ve finansal alanda görmek mümkün olabilir.

İnsanlar bir sorunu çözmek için aynı anda milyonlarca hasta kaydını inceleyemez, ama ne arayacağını bilen bir yapay zeka inceleyebilir. Arama-kurtarma çalışmalarında insan gözü bir yere kadar işlev görebilir ama uçan drone’larla donatılmış bir yapay zekanın canlı şekilde aktarılan görselleri tarayıp kayıp insanları bulması çok daha kısa sürebilir.

Yapay zeka ezber bozmada insanlardan daha iddialı

Şu anda Amazon, Apple, Facebook, Google, IBM ve Microsoft gibi tüm büyük teknoloji firmaları yapay zekayı verimli şekilde kullanabilmek için projeler yürütüyorlar. Dünya üzerindeki tüm yapay zeka projelerinin aynı anda işleyeceği veri, insan aklının ve sınırlarının çok ötesinde olacak. Gelecekte asıl mesele bu kadar çok verinin doğru işlenmesi ve analiz edilmesi için yapay zekalara gerekli sorumluluğu ve gücü verip vermeyeceğimizde yatıyor diyor Johnson.

İnsanların her konu ile ilgili görüşleri ve hisleri bulunur. İnsan olduğumuz için her şeye duygusal tepki veririz ve bu da düşünme yeteneğimizi zamanl zaman kısıtlar. Yapay zeka ise duygusal değildir, analitik ve mekaniktir. Bu yüzden de birçok alanda insanlardan farklı bakış açısına sahip olacaktır, sırf bu becerisi bile onu daha doğru sonuçlara yönlendirebilir.

İnsanlar hata yapmaktan korkar, bu genetik yapımızda bulunan bir şey. Bazen bizi yanlış kararlar vermekten alıkoyar ama genelde ilerlemenin önünde bir engeldir. Yapay zekaları hata yapmaya ve bu hatalardan ders alıp kendini geliştirmeye programlayabiliriz. Böylece elde edilecek sonuçlarda yepyeni buluşlar, daha önce tahmin bile edemeyeceğimiz keşifler yatıyor olabilir. Johnson, yapay zeka insanların kendi sınırlarını bulma ve onları aşma noktasında öncü rolü oynayabilir diye konuyu özetliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.