btbilgi

Dünya çapında şehirlerde belki milyonlarca sokak lambası var ve bunların neredeyse tamamı şehir şebekesinden elektrik çekiyor. Gelişmiş ülkelerde bazı sokak lambalarının gece çalışması için güneş paneli ve batarya kullanılıyor, ama hala bu örnekler çok az. Halbuki sokak lambaları kaldırım üzerinden geçen insanların yürümesi ile şarj olsa ne güzel olurdu.

Las Vegas’da başlatılan yeni bir uygulama, sokak lambalarına 24 saat temiz enerji ile beslemeyi amaçlıyor. New York’dan çıkan bir startup olan EnGoPlanet, şehirde dört deneysel sokak lambası dikmiş durumda. Bu LED lambalar gündüz güneş enerjisi ile beslenecek, gece ise kaldırım altına yerleştirilen özel kinetik yer karolarından gelen elektrik ile.

Üzerine basıldıkça elektrik üretme özelliğine sahip bu yer karoları, her bir adımda 4-8 watt elektrik sağlayabiliyor. Üretilen elektriğin fazlası bataryada depolanıyor ve gerektiğinde devreye giriyor. Bu teknoloji sayesinde hem 24 saat boyunca şehir ışıklarına temiz enerji vermek, hem de lambaların altında kablolu ve kablosuz cihaz şarj etmek mümkün.

LED sokak lambaları aynı zamanda ücretsiz Wi-Fi internet erişimi de sağlayabiliyor. Barındırdıkları çeşitli sensörler ile havanın durumu hakkında bilgi bile toplayabiliyorlar. Ayrıca istenirse kapalı devre güvenlik kamerası da monte edilebiliyor. Eğer Las Vegas’daki denemeler başarılı olursa, EnGoPlanet kurulumları artırmak ve New York parklarına da bu sistemden kurmak istiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.