btbilgi

Nesnelerin İnterneti (IoT) alanında çalışan büyük firmalardan biri de GE (General Electric). Firma yaptığı duyuru ile, Predix isimli endüstriyel internet sistemini güçlendirmek amacıyla, makine öğrenme üzerine projeler geliştiren Wise.io şirketini satın aldığını açıkladı. Bununla beraber GE aynı zamanda akıllı veri işleme çalışmaları yapan Bit Stew Systems’ın satın alındığını da açıkladı.

Wise.io’nun satın alınmasının ardında, Predix platformunun öğrenme ve bilimsel veri analizi becerilerini geliştirmek yatıyor. GE’nin Predix platformu üzerinde 19 bin yazılım geliştirici çalışıyor ve firma geçen sene platformu dünya çapında tüm müşterilerine açmıştı. Endüstriyel cihazların birbirine bağlanması için standartlar oluşturan sistem, Wise.io ve Bit Stew Systems’ın teknolojilerinin entegrasyonu ile daha da becerikli olacak.

Makine öğrenme sistemlerinin, özellikle GE’nin ölçeklenebilir Digital Twin çözümlerine destek olması bekleniyor. Digital Twin, endüstriyel bir yapının veya cihazın sanal kopyası anlamına geliyor. Buna örnek vermek gerekirse, bir jet motorunun veya bir nükleer santralin sanal kopyası her özelliği ile dijital olarak tasarlanıyor. Sanal ortamda gerçek dünya kuralları ile çalıştırılan kopya üzerinde denemeler yapılıyor. Bu şekilde inşa başlamadan önce sistem gözleniyor ve çok gerekli bilgiler ediniliyor.

Bilgisayarlar bu simülasyonlardan elde edilen devasa miktarda veriyi işleme noktasında insanlardan çok daha başarılı. Makine öğrenme ile, sanal kopyalarda insan gözünden kaçabilecek ayrıntıların bilgisayarlar tarafından yakalanması mümkün olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.