btbilgi

Grafik kart üreticisi Nvidia yapay zeka ve görsellik alanında yeni bir bariyeri daha aşmaya hazırlanıyor. Firma üretiminde 15 milyar transistör kullandığı yeni çipinin tanıtımını San Jose, California’da gerçekleştirdi. GPUTech Konferansı’nda Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang, Tesla P100 adını taşıyan bu yeni çipin, derin öğrenme (deep learning) işlemleri gerçekleştiren yapay zeka teknolojisi için özel olarak tasarlandığını açıkladı.

huan 97392_tesla1_thmb

Huang’a göre derin öğrenme yapay zekası için çipler geliştirmenin Nvidia için en hızlı büyüyen iş alanı. Daha önceden Nvidia iki farklı derin öğrenme çipi satışa sunmuştu. Tesla M4 ve Tesla M40 adlı bu çipler yoğun talep nedeniyle çok hızlı tükendi. Bu durum nedeniyle şirket Tesla P100 çipini yüksek hacimde üretmeye yöneldi. Huang, “Stratejimiz derin öğrenme teknolojisini hemen her alanda hızlandırmak” dedi.

Huang, Tesla P100’ün, şu ana kadar yapılan en büyük FinFET çipi olduğunu söyledi. FinFET yani “Fin Field Effect Transistor” düzlemsel olmayan tasarımı sayesinde daha küçük boyutlara daha fazla hesaplama gücü sığdırmayı sağlayan bir çeşit transistör olarak işlev görüyor.

Huang tanıtım sırasında şirketin yapay zeka teknolojileri üzerine odaklandığını da söyledi. Genelde oyun sistemleri ve iş yerleri için çip geliştirme üzerine çalışan Nvidia, bu açıklama ve geliştirdikleri Tesla P100 çipi ile şirketin odağını veri merkezleri ve derin öğrenme teknolojisine çevirmiş oldu. Bu yeni odak, çipi üretebilmek için yeni mimari, bağlantı noktaları ve işlemci tasarlamak gibi bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
İstanbul Tıp Fakültesi, Onkoloji Enstitüsü, Medikal Fizik Bölümü yüksek lisans mezunu Irmak Kamcez, aynı zamanda C ve Sistem Programcıları Derneği'nden C dili ve çeşitli Microsoft sertifikalarının sahibidir. Ayrıca, ünlü teorik fizikçi Frank Close'un "Sonsuzluk Yapbozu, Kuantum Alan Kuramı ve Higgs" kitabını Türkçe'ye kazandırmıştır.