btbilgi

Üniversiteden mezun olmadan ayrılıp, kendi işini kuran ve fikirlerini hayata geçiren birçok genç var. 30 yaş altındaki başarılı girişimcilere ve millenial patronlara bakılınca, hepsinin başarısının altında gençlikleri varmış gibi görünüyor. Halbuki yeni bir bilimsel araştırma, yaş konusunun başarı ile direk alakası olmadığına işaret ediyor.

Online bilim jurnali Science.org’da yayımlanan büyük veri bazlı bir araştırma fizikçilerin kariyerlerini incelemiş. Fizik alanındaki bilimadamlarının en çok bilimsel makale ürettikleri dönemin gençlikleri olduğu ama bunun yaştan çok verimlilik seviyeleri ile ilgili olduğu saptanmış. Araştırma raporunda, gençliklerinde daha fazla deneme yanılma ile yoğurulan bilim insanlarının, bu dönemde daha fazla başarıya imza attıkları belirtiliyor. Araştırma çapında 2887 fizikçinin makaleleri taranmış ve en yüksek başarıya sahip çalışmaların, gelişigüzel zamanlarda ortaya çıktığı belirlenmiş. Yani başarının yaş ile değil, çok zaman ve çok deneme ile gerçekleştiği öne sürülüyor.

Millenial girişimcilerin başarı sırrı çözüldü

Millenial bir girişimciyi başarılı bir fikre götüren yolda, işlerine yarayacak bazı yaklaşımlar da mevcut. Mesela başka benzer girişimcilerin projelerine takılmamak, kendilerini onlarla karşılaştırmamak iyi bir fikir. Hatta sıradışı bir fikir için, girilmek istenen sektör dışındaki başka sektörlere bakıp, oralardan örnekler alarak yola çıkmak daha çok işe yarayabilir.

Bir diğer işe yarayacak yaklaşım, kendi kendinize sınırlar çizmek olabilir. Eğer proje geliştirirken aklımıza gelen her şeyi uygulamaya kalkarsak, proje asla tamamlanmayabilir. Bu gibi ucu açık durumlarda projeyi sınırlayacak bir senaryo geliştirmek, o sınır dahilinde daha yarıtıcı çözümlere yol açabilir.

Ürün ve hizmet alanındaki projeler, laboratuarda üzerinde çalışılan projelere benzemez. Kontrol daha azdır ve hata yapma ihtimali yükselir. Bu gibi durumlarda kendi doğru olarak kabul ettiğiniz fikirlerin hatalı çıkmasına da uğraşılabilir. Hatalı kısımların kısa zamanda meydana çıkartılması, uzun soluklu bakılırsa hem zaman hem de efor kaybını azaltacaktır.

Uzmanların millenial girişimcilere verdiği tavsiyelerden biri de, başarısızlıktan kaçınmamak. Başarısız fikirler, çoğu zaman en iyi deneyim kaynağıdır. Her yeni fikir veya denemede, neyin “başarılı” veya “başarısız” olduğunu çok iyi saptayabilmek, sonuçlara tarafsız bakabilmek ve farklı yöntemlere yer verebilmek, uzun vadede doğru çözümü sunabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.