btbilgi

Teknoloji alanında çalışan Türk Ar-Ge firması Blesh, otomotiv sektöründe ilginç bir ürüne imza attı. Volkswagen markası için geliştirilen ürün, selfie çekebilen akıllı bir anahtarlık. Araç sahiplerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla tasarlanmış anahtarlık, Bluetooth teknolojisi kullanıyor.

Anahtarlığın üç önemli özelliği var. Birincisi akıllı telefonunuza indirdiğiniz Volkswagen’in mobil uygulaması sayesinde anahtarlarınızı kolayca bulmak için sesli uyarı vermesi. İkincisi eğer anahtarlarınız cebinizdeyse ama telefonunuzu bulamıyorsanız, anahtarlık üzerindeki logoya basarak telefonun sesli uyarı vermesi. Böylece ne telefonu ne de anahtarlığı kaybetmiyorsunuz.

Türk firmasından Volkswagen’e akıllı anahtarlık

Üçüncü özellik ise anahtarlığın uzaktan selfie kumandası olarak çalışabilmesi. Akıllı telefonunuzu istediğiniz yere yerleştirin, anahtarlığın üzerindeki logoya basıp uzaktan selfie çekin. 50 metrelik erişim mesafesi ile daha geniş açılı selfie fotoğraflar çekmek mümkün olabiliyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan Blesh CEO’su Devrim Sönmez, “Dünyanın önemli otomotiv üreticilerinden Volkswagen’in akıllı anahtarlık için teknoloji partneri olarak Blesh’i seçmesi bizi gururlandırdı. Türkiye geneline yerleştirdiğimiz ve 20 milyon kişiye erişim imkanı sağladığımız 35 bin adet sensörle 100’ü aşkın lider ve önemli şirkete hizmet veriyoruz.” şeklinde konuştu. Sönmez ayrıca yakın dönemde TRPE Capital ile 4 milyon dolarlık bir yatırım aldıklarını da sözlerine ekledi.

 

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.