btbilgi

Teknoloji dünyayı, yaşamı ve insanları hızla değiştiriyor. Yakın gelecekte bu değişim teknolojilerinden en önemlisi yapay zeka olabilir. Tüm ülkelerdeki yasa yapıcı ve düzenleyici kurumlar, hızla gelen teknolojinin hukuk alanındaki yansımaları ile boğuşuyor. Bir fütürist ise, gelecekte avukatlara çok iş düşeceğini savunuyor.

Fast Future CEO'su Rohit Talwar (Kaynak: LegalFutures.co.uk)
Fast Future CEO’su Rohit Talwar (Kaynak: LegalFutures.co.uk)

Geçen hafta Londra’da düzenlenen “Legal Futures – Innovation Conference” etkinliğinde yaptığı konuşmada Rohit Talwar, yeni teknolojilerin hukukçuların operasyonlarını etkilediğinin üzerinde durdu. Fast Future firmasının CEO’su olan Talwar, en büyük ezber bozucu teknolojiyi yapay zeka olduğunu söylüyor. Bununla beraber yükselişte olan blockchain platformları, Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) ve 3 boyutlu yazıcı teknolojilerinin, 78 trilyon dolarlık küresel ekonomideki tüm sektörleri derinden etkileyeceğine inandığını belirtiyor.

Gelecekte yeni teknolojileri anlayabilen avukat ve diğer hukukçuların, diğerlerinin arasından yükseleceğini ifade eden Talwar, Uber ve Airbnb gibi sıradışı teknoloji firmalarını örnek veriyor. Bu tür firmaların, hizmet sundukları her ülkede yepyeni hukusal, etik ve sosyal sorunu da beraberlerinde getirdiklerine dikkat çeken Talwar, gelecekte bu değişime ayak uyduracak avukatlara ihtiyaç olacağını da ekliyor.

Talwar, “Gelecekte yapay zeka gibi ileri teknolojiler kurumsal ve ticari yapıları yeniden oluştururken, hukuk firmaları için milyonlarca dolarlık iş potansiyeli çıkacağına inanıyorum. Hukuk firmalarının birer bilişim firmasına dönüşeceğini zannetmiyorum, hukukçular daha çok bilişimin gücü ile yepyeni alanlarda çalışıyor olacaklar.” şeklinde açıklama yapıyor. Beş yıla kadar insan gibi düşünebilen yapay zeka örneklerinin yükseleceğini öngören Talwar, bu gelişmenin hukuk firmalarını da olumlu yönde etkileyeceğini söylüyor. Ama sorunların farklılaşarak artacağına dair de uyarıda bulunuyor.

Talwar’a göre belli sektörlerdeki hukuksal işlerin yüzde 20-50 civarı, yapay zeka sayesinde otomatik hale getirilebilir. Ama bununla beraber, bilişim teknolojileri sayesinde hızla değişen finans gibi sektörlerdeki şirketlerinin yakın zamanda çalıştıkları hukuk firmalarına “Biz kendimizi dijital olarak dönüştürüyoruz, ya siz ne durumdasınız?” diye sormaya başlayacaklarını da belirtiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.